ŞENOL GÜNEŞ HAKLI MI? - Bünyamin GEZER

ŞENOL GÜNEŞ HAKLI MI?


Şenol Güneş, hak ettiği değeri yıllar sonra bulan, futbol kamuoyunda hem Bursaspor'a oynattığı futbol, hem de doğruları konuşmasıyla alkışlanan bir isim. Öncelikle Şenol Hoca için bende aynı düşünceler içerisindeyim hemen belirteyim. Lakin oda etten kemikten insan o da hata yapacak da Beşiktaş maçı sonrası “Hakem takdir haklarını rakip lehine kullandı” demesine “Hakemle puan aldığımızı düşünmüyorum” söylemine şaştım kaldım! Hani Şenol hoca değil de başkası dese pek şaşırmayacağım. Ama o deyince başka. Bir hafta önce oynadıkları Gençlerbirliği maçında lehine yapılan hataları Belluschi'nin tekmesine çıkan sarı kartı, Şamil'in ceza sahası içerisinde elle oynamasını, Serdar Aziz'in rakibine yaptığı aday hakemin bile rahatlıkla çalacağı penaltıyı unuttu herhalde!  Birde Beşiktaş maçında hakem takdir haklarını rakip lehine kullandı deyince kulaklarıma inanamadım!

Önce takdir hakkı ne? Ona bakalım. Takdir hakkı kısaca tartışılan pozisyondur. Yani kimisi hakemin kararı doğru der, kimisi hakemin kararı yanlış der. Fernandao'nun Motta'ya yaptığı hareket takdir hakkı değildir. Çünkü, kamuoyunun tamamı kırmızı kart gösterilmeli konusunda birleşti. Takdir hakkı Şener'in  Kerim'e yaptığı harekete penaltı kararı verilmesidir. Benim gibi ‘Penaltı ağır karar, hatta penaltı diyenle futbolu konuşmam’ diyen de var, ‘Penaltı doğru’ deyip hakemin verdiği kararı sonuna kadar savunan da. Hadi burada hakemi eleştirdin sana sevgimizden, saygımızdan kabul. Ya Ozan'ın attığı golde Fernandao'nun pozisyonu takdir hakkı değil mi?  Ben ve benim gibi eski hakemlerden “ofsayt” diyenler de var, “ofsayt değil, gol nizami” diyen eski hakemler de. Burada da hakemler takdir hakkını senin lehine kullanmış. Maçta iki kritik karar var takdir hakkı diye nitelendirilen birisi lehine birisi aleyhine.

Burada üzülerek seni eleştirdim, değerimizsin. Açıklama ve konuşmalarınla futbolumuza yön verenlerdensin. Heyecanına üzüntüne yenilmeyeceksin. Açıklama yaparken biraz daha düşüneceksin. Çünkü sen Şenol Güneş'sin.

Hakkını da yemeyeyim Şenol Hocanın yine maç sonrası açıklamalarının hakemleri ilgilendiren bölümünde dedi ki “Şampiyonluk yarışı, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında gidiyorsa, o kovanın içinde olmak istemiyoruz, fillerin arasında çimler eziliyor.” Haftalardır atılmayı gerektirecek hareketleri yapan Melo  Balıkesir maçında sarı kart gördükten sonra hakeme kafasındaki bandanasını çıkartıp tepki olarak yere fırlatıp atılmazken Gaziantepli Costly, Rizespor'la oynadıkları maçta sadece bir el hareketi nedeniyle atılıyorsa, Egemen iki kere penaltılık hareket yapıp bariz gol şansı kuralı ona işlemezken, aynı hakemin Eskişehir'de Melo'nun rakibini ceza sahası içerisinde düşürmesine ses çıkartmayıp MHK tarafından ödüllendiriliyorsa!!! Şenol hoca haksız mı? Elbette ki haklı!

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz
23May

LİGİN KADERİ DEĞİŞTİ!

14May

KİM ART NİYETLİ!

08May

NEDEN BIRAKTIM?

29Nis