KİM ART NİYETLİ! - Bünyamin GEZER

KİM ART NİYETLİ!


Türkiye'nin futbolda en büyük sorunlarından biri ne biliyor musunuz? Hakemlik yapmayanların hakem yorumu yapması, yorum yaparken de formalarını çıkartamaması. Seviyeli, sadece futbolun konuşulduğu programlardan birini Yüzde Yüz Futbol’u ellerinde görüntü olmasa da Güntekin Onay sunuyo,r Rıdvan Dilmen yorumluyor. Açtım televizyonu Beşiktaş-Gaziantep maçı sonrası görüşlerini dinliyorum. Maç berabere bitince ve Beşiktaş şampiyonluk yarışında bir adım geriye düşünce Güntekin Onay'ın morali bozulmuş nihayetinde bilmeyen yok Beşiktaşlı. Olabilir, insanlar tuttuğu takım puan kaybedince üzülebilir de, müsabakada hakem hatası olduğu zaman sinirlenebilir de. Buraya kadar her şey normal. Normal olmayan bir taç pozisyonunda hata yapan yardımcı hakem Ekrem Kan için “Art niyetli olduğunu düşünüyorum” demesi ve bunu yorumculuğuna saygı duyduğumuz birinin söylemesi. Yapacağı yorumun kullandığı kelimenin ne boyutlara gelebileceğini düşünmemesi. Hele de şu futbol ikliminde, taraftarların bir maç yüzünden kavga ettiği, yaraladığı hatta öldürdüğü dönemde. Ne diyor ünlü düşünür Dante “Küçük bir kıvılcım, Yangına sebeb olur.”

Hatayı savunmuyorum ama yardımcı hakemler için en zor pozisyonlardan birini Ekrem Kan’ın yaşadığını biliyorum. Bende yıllarca yardımcı hakemlik yaptım. Önündeki pozisyonda açı genişletmek, geriye doğru çıkmak zorunda kaldı Ekrem. Çünkü faul varsa tespit edecek, oyuncu pas tercihi yaparsa top oynandığı zaman ofsaytı belirleyecek. Haliyle taç pozisyonunu çözmekte zorlanacak. 4. hakemin de o bölgede olmaması ayrı bir şanssızlık. Biz bile ekranda defalarca izlememize rağmen kameranın hizada olmamasından dolayı ofsaytta hatta gol çizgisini topun geçip geçmediği konusunda hata yapıyor yayıncı kuruluşun Piero’suna ihtiyaç duymuyor muyuz? Yani kolay gibi gözüken zor pozisyon.

Birde art niyetli bir hakem niyetini taç pozisyonunda mı belli eder geri adamın geri zekalı değil hayatında hiç hakemlik yapmaması lazım. Ekrem Kan'ın geçmişine de bakmak lazım. 2002'den beri Süper Lig Yardımcı hakemi. Derbiler dahil sadece Beşiktaş'ın tam 57 maçına çıkmış. Diğer büyüklerin maçlarını saymıyorum bile. Kaliteli bir hakemliği ve istikrarlı bir çizgisi var. Elbette hataları var. Hangi hakemin ben dahil hatası yok ki. Dünya hakemi gururumuz Cüneyt Çakır bile bir önceki hafta Sivok’a yapılan net penaltılık hareket karşısında aleyhine faul çalmadı mı? Ya da yardımcısı Tarık Ongun Galatasaray-Fenerbahçe maçında aynı Ekrem'in hatası gibi taca çıkan pozisyonu atlayıp Fenerbahçe gol atmadı mı? O gol olmasa şu an ikili averajda Galatasaray, Fenerbahçe'nin önündeydi. O zaman hakemler art niyetli değil hatalı, şimdi aynı pozisyon gol olmamış art niyetli. Vallahi pes doğrusu.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz
23May

LİGİN KADERİ DEĞİŞTİ!

14May

KİM ART NİYETLİ!

08May

NEDEN BIRAKTIM?

29Nis