HAKEM YORUMU BİLGİ İSTER,DENEYİM İSTER! - Bünyamin GEZER

HAKEM YORUMU BİLGİ İSTER,DENEYİM İSTER!


Hafta sonu maçları takipteyim. Trabzon-Galatasaray maçını izledim maç yorumumu gazeteme hemen verdim. Canlı maç görüntüsü içerisinde G.Saray’lı Telles'in ceza sahası içerisinde elle oynayıp oynamadığını çözemedim. Kısa keseyim hakemin kararına saygı duyulması gerektiğinin altını çizdim. Öyle ya 10 sefer izledim karar veremedim. Merak ettim yayıncı kuruluşu takip edeyim başka bir görüntü var mı değişik bir açı gelecek mi diye? Değişik bir açı gelmedi ama yorumcular net penaltı deyince gözlerime inanamadım. Göz muayenesi vaktimin geldiğini düşündüm!. Yorum yapılacak en iyi açıyı hele de Galatasaraylı Yasin kapatmışken, hissiyatım ‘Belki penaltı olabilir’ diyebilirsiniz o kadar. Denmediğine göre yorum sizin..

Trabzonsporlu Özer, Burak Yılmaz'a kontrolsüz giriyor cezası kurallara göre sarı kart. Ali Palabıyık sarı veriyor doğal olarak. Harekette şiddet yok, tabanla girmek yok sadece kramponun ucuyla rakibin dizine temas var yorumlar kırmızı kart nedeni ayak biraz fazla kalkmış! Peki rakibini sakatlayacak kötü niyetli bir oyuncu  o fazla kalkan ayakla tabanlarıyla rakibine girmez mi sorgulayan yok.

Birde maçın son dakikası maç yorumumu gazeteme yazdırdıktan sonra gelişen Chedjou, Mehmet Ekici pozisyonunda Ali kabahatli olana değil, Chedjou'ya sarı veriyor olayı daha da geriyor, kartsız da geçiştirebilir oyunun hemen başlamasını sağlayabilir ve kart enflasyonundan kurtarabilir. Eleştirilmesi bu hareketi için lazım. Lakin niye eleştiri alıyor gösterdiği her iki takıma da sarı kartlardan dolayı. Özer yedek kulübesinden kopup geliyor Muslera’ya hareket yapıyor ikinci sarı karttan atılıyor. Yorum diğer yedek oyuncular da sahaya girmiş onlara neden sarı kart yok. Bütün oyuncular birbirine girmiş neden onlara kart yok! Zaman zaman maçlarda az da olsa gördüğümüz bir olay. Hiç gördünüz mü 22 asil 10 yedek oyuncuya kart verildiğini? Hakemliğin temel kuralı her iki takımdan bir iki oyuncu seçmek ve onlara kart göstermek değil midir? Bir örnekle de açayım. Baraj ihlali var ve 5 oyuncu da ihlal yapıyor hakem hepsine mi kart gösteriyor? Aday hakeme bile sorsanız cevap basit sadece 1 oyuncuya gösterilir.

Kişiliklerine, karakterlerine, futbol bilgilerine saygı duyduğum üç değerli ismin, en önde gelen spor programlarından birinde hakem yorumlarını sadece bir maç üzerinden anlatmaya çalıştım. Hakemlik yapmadıkları için pozisyonları yanlış algılamalarını normal karşılasam da  izleyene doğru bilgi verilmesi gerektiğini de  hatırlatmak istedim. Nihayetinde Türkiye'de  hakem kararlarının maçlar üzerindeki etkisi bu programlar  üzerinden yapılıyor, yönetici ve taraftar algısı bu programlar üzerinden oluşuyor.

ÇAKIR FİNALE Mİ GİDİYOR?

Cüneyt Çakır Perşembe günü İtalya'nın SSC Napoli ile Almanya'nın VfLWolfsburg UEFA Avrupa Ligi maçını yönetecek. Son zamanlarda yönettiği kağıt üzerindeki en kolay maç. Çünkü ilk maç deplasmanda Napoli'nin 4-1'lik galibiyetiyle bitti. Wolfsburg'un tur atlaması mucize.  Niye böyle kolay bir maç verildi diye üzülenler olabilir ama ben sevindim. Genelde UEFA Hakem Kurulu Final yönettireceği hakemi genelde böyle kolay maçlarla koruma altına alır. Hadi hayırlısı inşaallah düşündüğüm gibi olur da bir Türk hakem final yönetir.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz
23May

LİGİN KADERİ DEĞİŞTİ!

14May

KİM ART NİYETLİ!

08May

NEDEN BIRAKTIM?

29Nis