HAFTANIN ARDINDAN! - Bünyamin GEZER

HAFTANIN ARDINDAN!


AKHİSAR BLD-BAŞAKŞEHİR: BARIŞ ŞİMŞEK

Maalesef performansı bir türlü düzelmiyor. Bu müsabakada da önemli hataları vardı. Custudyo rakibinin ayağına sağlığını bozacak şekilde basıyor Barış sarı kart ile yetiniyor net kırmızı olması lazım. Başakşehir'in kazandığı penaltı yanlış. Doğru karar Uğur'a kaleci Oğuz'un müdahalesi olmadığı için aldatmadan sarı kart olmalıydı. Akhisar'lı Buruno'ya Ferhat Kiraz'ın yaptığı müdahaleye “devam” dedi bu kararda sonuca tesir eden hatalarından biriydi.

GAZİANTEP-KASIMPAŞA: İLKER COŞKUN

Güzel şeyler yazmak istiyorum. Orhan'ın atılmasında çabuk karar verip kırmızı kartla olay yerine giderek futbolculara ben buradayım, cezayı ben keserim, siz karışmayın demesi gibi ama maçta verilmeyen net iki penaltıya Gaziantepspor'un giden puanlarına ne yazayım İlker.

G.SARAY-ERCİYESSPOR:  TOLGA ÖZKALFA

Müsabakalarda en önemli şey her iki takıma eşit davranmak standart karar uygulamak. Birine verip diğerine vermezsen olmaz. Ne diyor Mehmet Özdilek Hoca onlara uyguladı avantajı gol oldu bana niye uygulamıyorsun belki bende gol atacaktım. Haksız da sayılmaz Mehmet Hoca, çok güzel bir avantajı kesildi. Hadi olsun hata diyelim, diyelim de birde herkesin bildiği hah bu sarı dediği pozisyonlar var ya Şneijder'e bu maç işlemedi. Beğenmediği karttan sonra hakemi alkışladı kart yok rakip futbolcuyu arkadan formasından çekerek kendi ceza sahasına yakın bölgede çekti yine kart yok. Benim de bunları görünce iyi yazacak halim yok.

G.BİRLİĞİ-SİVASSPOR: ÇAGATAY ŞAHAN

Siyah beyaz hatanın olmadığı bir maç yönetti ama maçı kontrol altında tutacağım diye tam tabiriyle uçana kaçana düdük çaldı. Buna rağmen bazı net faulleri atladı. Musa'ya verdiği karta gerek yoktu. Aynı Musa'nın ceza sahası içinde eline gelen topa devam etmesi ise doğruydu. Ne diyelim oda vasat bir performansta kaldı.

BURSASPOR-MERSİN İY: METE KALKAVAN

Bursaspor kalecisi Harun'un atılması ve penaltı kararı doğru. Velington'un elle oynamasında gecikmeli olsa da çalınan penaltı, Serkan Tokat'ın yardımı doğru. Ancak neden bu kadar geç karar verildi anlayamadım. İtirazların ana sebebi kararın geç verilmesi. Velington'a yapılan harekete faul çalamadı. Şamil'e o pozisyonda basmadan dolayı kırmızı olmaz çünkü bilinçli değil lakin çekmeden dolayı kesin sarı kart gerekirdi. Genel olarak ise iyi bir yönetim sergiledi.

TRABZONSPOR-KARABÜKSPOR: HÜSEYİN GÖÇEK

Her zaman şunu söylerim hakemlik birazda şans işi diye. Karabüksporlu Musa ceza sahası içinde elle oynadı o top gidip az daha Trabzon kalesine gol oluyordu. Gol olsa maçtan daha çok Hüseyin konuşulurdu. Neyse ki Trabzon'da galip gelince hata olarak hafızada kaldı. Trabzon'un attığı ikinci golde Salih şeklen ofsayt ama bana göre rakipten daha çok golü atan Cardozo'yu etkiliyordu. Onun için bana göre gol kararı doğruydu. Üçüncü gol öncesi verilen frikikte Samba Sow rakibi Mehmet Ekici almasın diye önüne ayağını koyuyor. Mehmet Ekici'nin koşu yolunu kapatıyor ve bana göre faul oluşmuş oluyor

BEŞİKTAŞ-BALIKESİRSPOR: HALİS ÖZKAHYA

Öncelikle şunu yazayım Halis iyi maç yönetti. Beşiktaş Balıkesir'le berabere kalınca kimse pozisyonlar üzerinde yorum üretmedi. Öyle bir pozisyon var ki her ne kadar kalede kaleci olsa da Demba Ba'nın kafası belki de gol olacakken Balıkesir'li Hasan'ın elle müdahalesi var. Penaltı verilmesi gerekirdi. Halis göremedi. Görse ne mi olurdu?  Oyuncu bariz gol şansından atılır mıydı? Atılmazdı çünkü kalede kaleci vardı. Belki de o kaleci golü kurtaracaktı.

KONYASPOR-F.BAHÇE: ALİ PALABIYIK

Hakemlik tekniği, özellikleri tam tabiriyle kumaşı olan bir hakem. Kamuoyunda takdir de topladı. Lakin bana göre önemli hataları var. Bir kere yine gösterdiği sarı kartların bazılarında hata yaptı. Ali Turan'a ve Torje'ye karta gerek yoktu. Düdükten sonra topa vuran Djalma'ya ise kesin bir sarı kart gerekirdi. F.Bahçe'li Egemen'in Ali Turan'ı elleriyle itip gol atmasına diyebilir ki Ali Turan kendini abartılı attı. O zaman dönelim Uilenberg'in derslerine. Ne diyor “Atılan gol tertemiz olsun tartışılmasın”. Aldatmadan Diego'ya sarı kart verdi yanlıştı. Bana gõre o pozisyon penaltıydı çünkü Mehmet Güven'in dizi ile Diego'ya net bir müdahalesi vardı.

RİZE-ESKİŞEHİRSPOR: BÜLENT YILDIRIM

Rizespor'un ilk golü öncesi Kıvanç'ın Mori'ye yaptığı harekete faul vermesi gerekirdi. Lawal'ın rakibine attığı dirsekte çıkarttığı kırmızı kart doğruydu. Maçta en önemli hata Viera'nın tam ilave yardımcı Y.Kemal Uğurlu'nun önünde topa vurduktan sonra rakibine yaptığı hareketti. Oyun devam etti verilmesi gereken karar penaltı ve kırmızı kartla oyuncunun ihraç edilmesiydi.

Derbiye hakem aranıyor

Fenerbahçe-Trabzonspor maçı öncesi maça Bülent Yıldırım'ın uyduğunu köşemde izah etmiş en azından bir iki alternatifi olduğunu değerlendirmiştim. Bir derbi daha var önümüzdeki hafta Cüneyt Çakır'ın mazereti olmazsa plasesi bile yok. Hakemlik adına acı bir durum. Nereden nereye bir dönem hakemler derbi maç alamadıkları için MHK'lara küserken şimdi aday bile olamıyorlar. Varın gerisini siz düşünün. Türk Hakemliği hakikaten anlatıldığı gibi iyi durumda , iyi yolda mı?

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz
23May

LİGİN KADERİ DEĞİŞTİ!

14May

KİM ART NİYETLİ!

08May

NEDEN BIRAKTIM?

29Nis