TÜRKİYE KROS LİGİNİN ARDINDAN - Necdet AYAZ

TÜRKİYE KROS LİGİNİN ARDINDAN


Atletizm Federasyonu 2014 yılı faaliyet programında bulunan Türkcell Kros Liginin 1. Kademe yarışması 12 Ocak 2014 Pazar günü Konya’da yapıldı. Yarışmalara 58 Spor Kulüp takımından 360 sporcu katılmıştır. Yarışmalar Konya’nın merkezde ki Saraçoğlu Parkuru’nda, 2000 metrelik düz, güzel bir parkur da ve başarılı bir şekilde organize edildi.

Yarışmalar da ilk üç sırayı, 10.000 metre büyük erkeklerde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Spor Kulübünden Bekir Karayel, takım tasnifinde de yine aynı kulübün sporcularının elde etmiş oldukları 26 puanla birinci oldular.  6000 metre büyük bayanlarda İstanbul Üsküdar Belediyesi Spor Kulübünden Esma Aydemir, takım tasnifinde ise aynı kulübün sporcularının elde etmiş oldukları 12 puanla birinci oldular.  6000 metre genç erkelerde Kocaeli Darıca Belediyesi Spor Kulübünden Enis Korkmaz, takım tasnifinde ise aynı kulüp sporcularının elde etmiş oldukları 14 puanla birinci oldular. 4000 metre genç bayanlarda Fenerbahçe Spor Kulübünden Fatma Arık, takım tasnifinde de aynı kulübün sporcularının elde etmiş oldukları 14 puanla birinci oldular.

Yarışmalarda ilk üçe giren sporcu ve kulüplerin ödülleri de yarışmaların bitiminden sonra yapılan törenle verildi.  Yapılan ödül törenin de organizasyonun başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasında önemli katkıları bulunan İl Müdürü Ömer Ersöz ile il temsilcisi Yaşar Bulu’ya Federasyon Başkanı Fatih Çintimar tarafından birer teşekkür plaketi verdi.    

Atletizm federasyonu kros liglerinin bundan sonra iki bölümden olmak kaydıyla sekiz kademeden yapılacağını açıkladı. Yapılacak olan yarışmalarda ferdi sporcularında yarıştırılabileceğini duyurdu. Federasyonun bu kararı yeni ve de iddialı bulundu. Bu kararın herhangi bir aksaklığa uğramadan yapılması durumunda, yok olma ile karşı karşıya gelmiş olan orta ve uzun mesafede yeni şampiyonlar bulunabilmiş olacağı gibi,  Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros yarışmasına gidecek olan kulübümüzün sporcularına en iyi antrenmandır yarıştır sözü doğrultusunda çok yarış fırsatı verilebilmiş olacak. Ve gerçek atletizm kulüpleri tespit edilebilmiş olacaktır. Yeni uygulama kulüplere ciddi bir ekonomik külfet getireceği için sonra ki kademelerin katılımında bir düşüş olabileceğini düşünüyorum. Bu sıkıntının yaşanmaması için önerim, federasyonun mutlaka özel bir ödül yönetmeliği yapması ve bu yönetmelik çerçevesinde de kulüplere final yarışmalarının sonunda maddi ödül verebilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak federasyon başkanı seçildikten kısa bir süre sonra gerçekleştirmiş olduğu çalıştay, kros liğinde ki bu değişiklik, yarışmada parkurun file ile belirlenerek sporculara daha rahat bir yarışma ortamının sağlanmış olmasının yanı sıra güzel bir görüntü oluşturmuş olmasından dolayı federasyon başkan Fatih Çintimar’ı ve ekibini kutluyorum. Ancak  “sıfır tolerans” sloganı doğrultusunda bu yarışmada doping kontrolünün yaptırmamış olmasını da eleştirmiş olduğumu belirtmek istiyorum.  

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

NE YAPTIĞINI BİLMEK GEREK!

29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!