SÖZDE DEĞİL, ÖZDE HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN! - Necdet AYAZ

SÖZDE DEĞİL, ÖZDE HER ŞEY ÇOCUKLAR İÇİN!


Saygı değer dostlar bu yazım da sizlere Atletizm Federasyonunun Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği “IAAF” ‘ın çok önemli olan bir projesinden bahsetmek istiyorum.

Projenin adı “IAAF Çocuk Atletizmi “  IAAF’ın bu projesi 07-12 yaş gurubunda ki yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza yönelik önemli bir projedir. Bu proje 2001 yılında Naili Moran Vakfı tarafından “Bebe Stad” adıyla ülkemiz çocukları ile tanıştırılmıştır. Ancak IAAF 2012 yılında yapılan çalışmaları yeterli bulmamış olacak ki Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığıyla beş yıllık bir protokol imzalamıştır. Yapılan protokol beş yıllık bir protokoldür. Bu süre içerisin de 45 Eğitim Seminerinin verilebilmesi ve uygulamaların yapılabilmesini,  açılacak kurslara 24 kursiyerin, uygulamalara ise 48 çocuğun katılabilmesi istenmiştir.

Önceki federasyon bu protokolü imzalamış olmasına rağmen sürenin bitmesine bir yıldan az bir süre kalmasına rağmen maalesef sadece üç eğitim seminerini yapılmış olduğu kayıtların incelenmesi sonucu görülmüştür. Ayrıca 13 eğitim seminerinin de yapılmadan yapılmış gibi gösterilerek IAAF’a bildirilmiştir. Bu olumsuzluklar maalesef Türkiye Atletizm Federasyonunu Uluslararası Atletizm Federasyonu nezdinde önemli bir prestij kaybetmesine neden olmuştur.

2013 yılında doping ve benzeri sorunlar nedeniyle istifası istenmiş olan Sayın Mehmet Terzi den sonra yapılan olağan üstü genel kurula tek aday olarak giren Sayın Fatih Çintimar IAAF’ın bu önemli projesinin ülke genelinde yapılabilmesin gerektiğini düşünmüştür. Bu düşünce doğrultusunda federasyon bünyesinde “Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü” nü oluşturmuş ve oluşturulan koordinatörlüğe de şahsımı getirmiştir.

Koordinatörlük bünyesinde oluşturulan kurullar ile gerekli olan toplantılar yapılmış ve Mayıs 2014 de Ankara’da iki organizasyon gerçekleştirilmiştir. Haziran 2014 de de İstanbul, Konya’nın Ereğli İlçesinde ve Elazığ’ da olmak üzere üç eğitim seminerini daha vermiştir. Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleştirilen eğitim seminerlerine 735 kursiyer, 1550 çocuk katılmıştır. En fazla katılım ise 367 kursiyer ve 687 çocuk ile Elazığ’da gerçekleşmiştir.

Son yıllarda ulusal ve uluslararası seviyede büyük üzüntü duyduğumuz atletizmde yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle köklü bir değişime giren atletizm federasyonu bu yapılanma içerisinde önemli bir yeri olan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin alt yapısını önemseyerek en iyi şekilde oluşturmuştur.  Diğer taraftan antrenörlerimize ve geleceğin antrenör adaylarına seminerler esnasında verilen “Sağlıklı yaşam için spor”, “spor sakatlıkları”, “Sporda doping ve korunma yolları” gibi eğitimler antrenörlerimizi bilinçlendirme adına oldukça etkili çalışmaları da başlatmıştır. IAAF’ın bu önemli projesi sayesinde yarınlarımızın teminatı olan çocuk ve gençlerimiz sporla tanıştırılarak içki, sigara ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılabilmesine katkı sağlanmış olacaktır.

İşte bu nedenlerden dolayıdır ki projenin sahibi IAAF ile bu önemli projeyi amacı doğrultusunda uygulanabilmesini sağlayan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Sayın Fatih Çintimar’ a teşekkür edilmesi gerekmektedir.


 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!

07Şub

OLİMPİK GÜN ETKİNLİKLERİ!