İSTANBUL MARATONUNUN ARDINDAN! - Necdet AYAZ

İSTANBUL MARATONUNUN ARDINDAN!


Ülkemizi en önemli organizasyonlarından biri olan İstanbul Avrasya Maratonu ve Halk Koşusu’nun 35’incisi 17 Kasım 2013 Pazar günü yapıldı. Yarışmaya 100’e yakın ülkeden 20 bin civarında sporcunun katılmış olduğu yetkililerce açıklandı.

Vodafon’un sponsorluğunda 35 incisi gerçekleştirilen İstanbul Avrasya Maratonu’nu erkekler kategorisinde 2.12.28 lik derecesiyle Fransız Abraham Kiprotich, Kadınlar katagorisinde  ise 2.29.30 luk derecesiyle Kenyalı Rebessa Kangoga Chesir kazanmış oldular.

Erkekler kategorisinde ikinciliği 2.13.19 luk derecesiyle Etiyopya dan Siraj Gena Amda, üçüncülüğü de 2.14.43 lük derecesiyle yine Etiyopya dan Deriba Merga Ejigu alırken,  kadınlarda kategorisinde ise ikinciliği Türk Vatandaşlığına geçmiş olan Elvan Abeylegesse  2.29.30 ile, üçüncülüğü de sporcumuz Sultan Haydar 2.29.40 lık derecesiyle elde ettiler.

Yarışmanın birincilerine 50.000, ikincilerine 25.000, üçüncülerine 15, dördüncülerine 10.000, beşincilerine 8.000 dolar para ödülleri verildi. Yaş guruplarında verilen para ödülleri ile dağıtılan para ödüllerinin toplamı 1.100.000 dolar olduğu yetkililerce açıklanmıştır.

1990’dan bu yana aralıksız bir şekilde organize edilmekte olan bu yarışma da ilk kez kazanana bir kilo altın ödülü verilmiştir. Bunu da Rahmetli Cüneyt Koryürek gerçekleştirmiştir. Daha sonra Sayın Ali Ergenç’in bu yarışmanın İstanbul Büyük Şehir Belediyesince daha iyi organize edileceği için yarışmanın organizasyonunu Belediyeye vermiştir. Ancak Sayın Ali Ergenç’in bu doğru kararı kendisini de Federasyon Başkanlığından etmiştir.  

Ülkemizin en önemli organizasyonlarından biri olan bu yarışmanın yukarıda açılanmış olan nedenlerden dolayı emeği geçen herkesi ve bundan sonra da daha iyisinin yapılacağını açıklamış bulunan İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ile Vodafon Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt’ i de canı gönülden kutlanması gerekmektedir.

Bütün bu olumlu açıklamalardan sonra gelecek yıl yapılacak olan organizasyonda aşağıdaki hususların mutlaka dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.

  1. Organizasyonun adı “İstanbul Maratonu ve Halk Koşusu” olmasına rağmen yürüyüşe katılanların da aynı yerde ve saatte buluşmaları gözden geçirilebilmelidir.
  2. Atletizm metrik ve kronometrik bir spor dalı olması nedeniyle yarışın bitiş yerinde 400 metrelik kısa bir yokuşun bulunuyor olması sporcuların iyi derece yapabilmelerine engel olduğu için gözden geçirilebilmelidir. (Avrupa da sporcuların derecelerini olumsuz etkileyeceği düşünülen zeminlere halı serilirken bizde bu yokuşlu bölüm parkur değişikliği yapılarak giderilebilmelidir.)
  3. Bu organizasyon atletizm sporu ile gerçekleşen bir organizasyondur. Atletizminde Ülkemizde bir başkanı mevcuttur. Gelecek yıl  Atletizm Federasyonu Başkanına gereken önem ve de özen gösterilebilmelidir.
  4. Yarışmanın TRT de gibi önemli bir kurumdan canlı olarak yayınlanıyor olması çok önemlidir. Ancak yarışmanın magazin boyutunun veriliyor olması ve yorumcu olan kişinin atletizmi bilmiyor ve dolayısıyla sağlıklı bir yorum yapamıyor olması önemli eksiklikler olduğu için giderilebilmesi gerekmektedir.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

NE YAPTIĞINI BİLMEK GEREK!

29Ekm

TMOK GENEL KURULA GİDİYOR!

05Ağs
07May

ATLETİZİMDE ÖNEMLİ PROJE!

14Şub

GURUR ve ÜZÜNTÜ!