MİLLİ TAKIMIN BAŞINA DOĞRU İSİM - Doğan HAKYEMEZ

MİLLİ TAKIMIN BAŞINA DOĞRU İSİM


Tanjevic, Orhun Ene ve yine Tanjevic döneminden sonra basketbol federasyonu milli takımın başına geçecek ismi belirlemeye çalıştı. İlk konuştukları isimler Messina ve Obradovic'ti. Bu iki antrenör de dünyada kendisini ispat etmiş çok başarılı isimlerdi. Basketbol kamuoyunun Messina ve Obradovic'e hiçbir itirazı olamazdı. Ancak bu iki isim zaman içinde yapılan tüm tekliflere hayır dediler. Tüm basketbol otoritelerinin üzerinde birleştiği isim ise Ergin Ataman'dı. Harun Erdenay, tüm bu süreç boyunca onu beklemede tuttu ve istedi. Sonunda Turgay Demirel, Ergin Ataman'da karar kıldı. Bu, geç kalınmış olsa da doğru bir karardı. Çünkü son senelerde yaşanan, oyuncularımız arasındaki olumsuzlukları en iyi anlayabilecek kişi Ergin Ataman'dı. Aynı zamanda son senelerde Ergin'in elde ettiği başarıların, milli takım oyuncuları üzerindeki otoritesinde faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu arada Ergin'in yardımcılığına Ufuk Sarıca'nın getirilmesinin de çok isabetli olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Önümüzde 2014 Dünya Şampiyonası ve arkasından Avrupa Şampiyonası var. Artık tüm basketbola gönül verenlerin kısır çekişmeleri bir kenara bırakıp milli takımın başarısı için el ele verme zamanıdır.

2014 KADINLAR DÜNYA ŞAMPİYONASI KURALARI ÇEKİLDİ

Ülkemizde yapılacak 2014 Kadınlar Dünya Şampiyonası kuraları Çırağan'da muhteşem bir törenle çekildi. Turgay Demirel'in Mayıs sonunda FIBA başkanlık adaylığının da kulislerinin yapıldığı toplantı çok verimli geçti. Bugüne kadar yaptığımız Avrupa ve Dünya Şampiyonaları organizasyonlarını en iyi şekilde gerçekleştiren Basketbol Federasyonumuz'un, 2014 Kadınlar Dünya Şampiyonası'nda organizasyon başarısı yanında bir madalyayla da taçlandıracağını umuyoruz. Turgay Demirel'e Mayıs ayında yapılacak FIBA başkanlık seçimlerinde, kadın milli takımımıza da 2014 Dünya Şampiyonası için başarılar diliyorum.

4+2 KURALINA DOĞRU

Kulüplerimiz basketbol 1. liginde yabancı oyuncu statüsünü değiştirmek için aralarında anlaştılar. Bu anlaşmaya göre ligdeki takımların kadrolarında, 4'ü sahada 2'si kenarda olmak şartıyla 6 yabancı olabilecek. Bu kararın alınmasının altında yatan gerçekleri biraz açalım.

Bu nedenlerden biri, Avrupa kupalarında oynayan takımlarımızın rakiplerinin yabancı oyuncu fazlalığı nedeniyle başarı yolunda hedeflerine ulaşamamaları. Rakip takımlarda 10'a yakın yabancı oyuncu avrupa vatandaşlığını kullanarak oynayabildiği halde ekiplerimizde maalesef bu sayılara ulaşmak mümkün olamıyor. Bu sebepten 4+2 kuralının takımlarımızın önünü açacağını düşünüyorum.

Bu kuralın istenmesinin ikinci bir nedeni de Türk oyuncuların yüksek transfer ücretleri ve bu yüksek ücretler karşılığında kendilerini geliştirememeleri. Aynı zamanda yüksek maliyetlerinin karşılığında performanslarının yeterli olmaması. Kulüplerimiz 1 milyon dolarlık bir Türk oyuncudan aldığı verimi 200 bin dolara transfer edeceği bir oyuncudan çok net bir şekilde alabildiği için yabancı oyuncu sayısı maalesef artmak zorunda. Bu karar karşılığında inşallah Türk oyuncularımız istenen seviyede antrenman yaparak kendilerini geliştirirler ve onlar hakkında bu şekilde düşünenleri mahcup ederler.

OBRADOVIC'E ZAMAN GEREKLİ

Dünyanın en başarılı antrenörlerinden biri olan Obradovic'in Fenerbahçe Ülker'in başına geçmesi Sarı-Lacivertli camiada büyük beklentilere sebep oldu. Obradovic'in gelmesiyle takımlarının bir anda Euroleague'de Final Four oynayacağını Türkiye Kupası'na ve lig şampiyonluğuna ulaşacağını ümit ettiler. Ancak Final Four ve Türkiye Kupası'nda istenilen sonuçlar alınamadı. Belki ligde şampiyon olabilirler ancak Obradovic'in Fenerbahçe taraftarının istediği hedeflere varabilmesi için zaman ihtiyacı var.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21May

HÜCUM RİBAUND ALAMAZSAN!

19May

MUHTEŞEM SAVUNMA

13Ekm

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN!

10Şub

İKİ BÜYÜK SORUN!

10Eyl

SORUNLARIMIZ VAR!