İKİ BÜYÜK SORUN! - Doğan HAKYEMEZ

İKİ BÜYÜK SORUN!


Hidayet Türkoğlu’nun CEO olmasıyla NBA ile bir anlaşma yapıldı. 30 okul arasında JUNIOR LİGİ kuruldu. Yukardan baktığımız zaman alt yapı konusundaki çalışmalar olağanüstü gözüküyor.

Ancak bu çalışmaları baltalayan iki sorun var:

EĞİTİM SORUN

Bu okullarda yetişen birçok kabiliyetli genç tam A Takım seviyesine geldiklerinde aileleri Üniversite ye girmeleri için onları kurslara yönlendiriyor ve iki sene basketbola ara vermeleri gerektiren bu durum birçok yıldız seviye gelmiş oyuncunun basketboldan kopmasını gerektiriyor. Alt yapı çalışmalarıyla büyük emekle yetiştirilen oyuncular bir anda yok olup gidiyor. Bu konuda acilen önlem alınması gerekiyor. Basketbol Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı bu konuya acil çözüm üretmeli. Tüm branşlarda yaşanan bu sorun bu yeteneklerin en kolay yolla Üniversite ye girme ve burs verilmesi şeklinde olabilir. Benim önerim her branşta SPOR Liseleri kurulup Üniversiteye otomatik geçişlerinin sağlanması.

YABANCI OYUNCU

Yukarda saydığım güçlüklerden sıyrılarak Yıldız Seviyesine ulaşan  genç yeteneklerin önünde ikinci engel Yabancı Oyuncu Kuralı. İspanya, Fransa gibi ülkelerde 9-10 yabancı oyuncu oynuyor. Onlarda da bu sorun var ama bu ülkeler Avrupa Birliğine Üye oldukları için yetiştirdikleri oyuncular diğer ülkelerde rahatlıkla oynayabiliyor. Bizim yetiştirdiğimiz gençler Avrupa Birliği Üyesi olmadığımız için diğer ülkelere gidemiyor, yabancı oyuncu sayısının fazla olması dolayısı ile kenarda çürüyorlar. Benim önerim Avrupa Birliğine girene kadar yabancı oyuncu sayısı liglerde 3, Avrupa kupalarında 6 olsun.

Basketbol dolu günler dileğimle.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21May

HÜCUM RİBAUND ALAMAZSAN!

19May

MUHTEŞEM SAVUNMA

13Ekm

İŞ İŞTEN GEÇMEDEN!

10Şub

İKİ BÜYÜK SORUN!

10Eyl

SORUNLARIMIZ VAR!