MUHTEŞEM PERFORMANS! - Günal ENSARİ

MUHTEŞEM PERFORMANS!


14.000 kişilik CYSKE BANK BOXEN’de oturacak yer kalmadığı ve seyircinin  çok fazla ilgi gösterdiği maçta, Danimarka Kraliçesi de tribünde  yerini aldı. Danimarka- Fransa  arasında oynanacak olan Avrupa Şampiyonası Finali için muhteşem atmosfer hazırdı.

İspanyol hakemlerin çaldığı başlama düdüğü ile Fransa maça iyi başladı ve arka arkaya attığı gollerle 3-0 öne geçti.  Daha sonra da temposunu arttıran  Fransa maçın 10. dakikasını 8-4,  20. dakikasını 16-7, ve ilk yarıyı da 23-16 önde bitirdi.

İkinci yarıya aynı tempo ile devam eden Fransa 45. dakikayı 33-24 önde bitirdi. Bir ara  HANSEN  arka arkaya goller atınca tecrübeli antrenör ONESTA bu oyuncuyu  Abola ile adam adama savunarak yerinde ve  akıllı müdahale ile etkinliğini azalttı. 5 dakika kala şampiyon takımın antrenörü ONESTA Claude, yıldız oyuncuları Omayer , Narsis , Karabatiç  gibi oyuncularını kenara aldı. Bu oyuncular bir süre sonra dakikalar kala banktaki diğer oyuncular ve teknik ekiple birlikte kenarda 3. kez şampiyon olmanın sevincini ayakta kenetlenerek kutlamaya başladılar. Fransa 55.dakikayı 39-29 ile geçerken, maçı da farklı bir skorla 41-32 kazandı. Bitiş düdüğü ile Fransızlar 3. Kez Avrupa Şampiyonu olmanın sevincini doyasıya yaşadılar.

Fransa Milli Takımı’nın gol makinasının 5 elemanı GUIGOU Michael (10 gol), PORTE  Valentin  (9 gol), ABALO Luc (7 gol), NARCISSE Daniel ( 6 gol), NICOLA Karabatic (5 gol) toplamda atılan 41 golün 37 sini kaydetti. Bu seviyede oynanan final  maçında 41 gol beklenmeyen yüksek bir skor. Bu oyuncuların Avrupa Şampiyonası’nın bitimindeki final  maçında en yorgun halleri ile performanslarını en üst seviyede sergileyebilmesi, ne denli bir hazırlıktan geçtiklerini gözler önüne seriyor.

Daha önce Danimarka’nın her maçında iyi oynayan, finale gelmesinde büyük katkısı olan ve Avrupa Şampiyona’sının en iyi kalecisi seçilen LANDIN de  final maçında  Fransa’nın gol makinası elemanlarının karşısında bir varlık gösteremedi.

Tecrübeli antrenör WILBEK Ulrik’in hamleleri, molaları, HANSEN ve  LINDBERG’in  ekstra gayretleri de Danimarka’yı finalde kendi seyircisi önünde farklı mağlubiyetten kurtaramadı ve Avrupa ikinciliği ile yetindi.

Fransa  49 hücumunun  41ini, Danimarka da 58 hücumunun  32 sini gole çevirdi.  Dikkat çeken bir başka unsur, 60 dakika oynanan maçta 107 hücum uygulanması hentbolun ne denli hızlı oynandığını da gözler önüne seriyor.  

Seyirci tek kelime ile muhteşemdi. Maç bitince Danimarka Milli Takımı oyuncuları sıralanarak centilmence  Avrupa Şampiyonu olan FRANSA Milli Takımı’nın sporcularını tebrik etti. Bu esnada, salonu dolduran seyircilerin ayağa kalkarak şampiyon takımı alkışlaması sporun ruhuna uyan en güzel tabloydu.

Böylece Olimpiyat şampiyonlukları, Dünya şampiyonlukları olan Fransa, daha önce iki kez elde ettiği Avrupa Şampiyonluğu’na  sergilediği muhteşem performansı ile bir yenisini daha ekledi.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Şub

KEŞFEDİLMEMİŞ CEVHER

09Şub
18Oca

BÜYÜK BAŞARI!

17Ağs

SÖZÜM SİZE!

02Tem