HAYDİ HERKES SİZİ AYAKTA ALKIŞLASIN! - Günal ENSARİ

HAYDİ HERKES SİZİ AYAKTA ALKIŞLASIN!


Üç ay önce oynanan Galatasaray – Fenerbahçe maçından sonra köşemde kulüp başkanları, idareciler, teknik adamlar ve sahada yer alan sporculara yönelik görüşlerimi ve iyi örnek olmamaları halinde yerlerini bu işi yapabileceklere bırakmalarını önermiştim. Sadece ben değil, sporu en üst düzeyde idare eden Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç ve onu takip eden spor yöneticileri, spor otoriteleri, basında yer alan değerli yazarlar ve kamuoyu oynanan maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında yansıyan olumsuzluklar konusunda görüşlerini belirtmişti.

Hep beraber hafta sonu yeniden bir Galatasaray – Fenerbahçe maçı öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında da, iki takımın yöneticilerini, teknik adamlarını ve sporcularını hep beraber izleme fırsatı bulduk. Bu unsurların, maç öncesi takımlarını motive edecek açıklamalarda bulunması, ortamı çok gerecek beyanatlardan kaçınması, buna destek olarak basının daha sorumlu haber yapması, hem sahada yer alacak sporcuların maça konsantre olmalarını sağladı, hem de tribünde yer alan seyircilerin taşkınlıklarını önleyerek takımlarını desteklemeye yönlendirdi.  Şeref Tribünündeki ortamın gerçekleşmesinde Kayseri Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özhaseki, şeref tribününde iki kulüp başkanı ile beraber yer alarak maçı izleyen Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç’ın sağduyulu, birleştirici çağrıları ve arabulucu rolleri iyi bir katkı sağlamış. Böylece herkesin temkinli ve sorumlu davranması, spor kamuoyunun geleceğe yönelik beklentileri konusunda da herkesi umutlandırdı.

Olmaz demeyin. Sağduyulu demeçlerin ve davranışların gerçekleşmesi halinde ileriye yönelik herkesin beklentisine cevap verilebilir. Biraz daha ileri giderek takımların taraftar grupları arasında kurulacak küçük ve sonra büyüyerek herkesi kucaklayacak dostlukların kurulması özlediğimiz tabloyu neden oluşturmasın. Kurulacak dostluklarla tribünde yan yana oturup takımlarını destekleyecek seyirciler Türk sporuna ve tüm dünyaya örnek olacak davranışlar sergileyebilir. Uygulamaya geçmek için bencilliği elinin tersi ile iterek, el ele verip biraz cesur davranmak gerekir.

  • Kulüplerin başkanları Şeref Tribününde yer alarak beraber maç izledi.                                   
  • İki tarafın seyircisi tribünde yerini alarak maçını izledi ve takımına destek verdi.
  • Maçta sporcular sarı kart, kırmızı kart alsa da futbolun gerektirdiği sertlikte oynadı.
  • Sporcuların zor anında rakip takım oyuncuları yardım elini hemen uzattı.
  • Maç sonrasında Fenerbahçeli sporcular Galatasaraylı sporcuları alkışladı. Sözünün eri Emre rakip futbolcuları tek tek tebrik etti.
  • Maç sonrası açıklamalarda kimse hakemi kötüleyip suçlamadı.
  • Ersun Yanal Mertçe değerlendirme yaparak ’10 kişi kalmamız, eksik oyuncularımızın olması süper kupayı alamamamızın mazereti olamaz. Hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan kupayı alamadık’ açıklaması birçok olumsuz yorumun önünü kesmiştir. Gerçek bir spor adamından beklenen örnek davranışı sergileyerek değerine değer katmıştır. Eksiklerini tamamlayarak eminim ki bir sonraki maça daha güçlü çıkacaktır.

 Bu yapılanlar çok zor şeyler değil. Normalde olması gerekenlerdir. Demek ki istenince bu güzel davranışlar sergilenebiliyor.

Öyleyse bütün içtenliğimizle sporun ruhuna uygun olarak özlemini duyduğumuz ve ucundan yakaladığımız bu tablonun devam etmesini temenni ediyoruz.

GELİN BU BAŞLATTIĞINIZ PROJENİN MİMARLARI OLUN, HERKES SİZİ AYAKTA ALKIŞLASIN VE UNUTMASIN.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Şub

KEŞFEDİLMEMİŞ CEVHER

09Şub
18Oca

BÜYÜK BAŞARI!

17Ağs

SÖZÜM SİZE!

02Tem