NE FUTBOLMUŞ! - Yusuf EROĞLU

NE FUTBOLMUŞ!


Geçen gün, berberde tıraş oluyoruz. Böyle yerlerde genellikle futbol konuşulur. Yani, futbol dünyasının kalbi buralarda atar. Genç bir kardeşimiz, atıp tutuyor. Efendim Messi de, futbolcu muymuş? Filan takıma gitse, apışıp kalırmış. Burak Yılmaz, Messiden daha iyi bir futbolcuymuş. Avrupa’ya gitmeliymiş. Galatasaray’a, driplingi çok iyi, Hakan Şükür gibi, pivot (Her neyse) bir futbolcu lazımmış. Muslera ile Burak'ı, on metre yakından canlı olarak izlemiş. Çok iyi fizikleri varmış. Saydıkça sayıyor. Sanırsınız ulema. Futbolun allamesi. Fatih Terim filan halt etmiş. Müneccim gibi. Türk takımlarının hepsini analiz etmiş. Kimin, neyi eksik biliyor.Çaresini de söylüyor.Bu gibi durumlarda, her zaman yaptığımız şeyi yaptık.Meseleye müdahil olmadık .Susup dinledik. Konuşsaydık.”Bre çok bilmiş kardeşim.Buralarda neden harcanıyorsun .Git, Abdurrahim’in yerini al. Çok iyi para kazanırsın” diyecektik. Bitti zannetmeyin.Bu sefer,yabancı yasağının kaldırılması ile ilgili ahkam kesmeye başladı.Yok Gençlerbirliği,üç on paraya, Afrika çöllerinden 14 futbolcu getirip, piyasaya sürermiş. Bu karar alt yapıyı bitirirmiş. Ne alt yapısı kardeşim.18 Süper Lig takımının kadrosunda bulunan alt yapıdan yetişmiş oyuncu sayısını, biliyor musun?İki elin parmak sayısı bile etmiyor.Alt yapı,alt yapı dediğiniz, binanın alt yapısı mıdır? Bilimsel olarak,bin sporcunun içinden, bir yıldızın ancak çıktığını duydunuz mu?Yıllardır yabancı yasağı var.Peki başarılı olduk mu?Ne faydasını gördük?Türk Milli takımında, Türkiye’de yetişmiş kaç tane oyuncu var? Burak Yılmaz on yıldır oynuyor. Hangi Avrupa kulübü teklif getirdi? Kapıkule'den dışarı çıkabildi mi? Kim alır onu? Bakmayın, yabancı yasağı yüzünden Milyon Euro'ları götürdüğüne.

Anlayacağınız, işin özü, futbol ile yatıp, futbol ile kalkıyoruz. Hepimiz Milli futbolcu ya da, Pro- lisanslı Teknik Direktörüz. Bilmeyen, fikir beyan etmeyen yok. Başkanı eleştirirler. Hakemleri eleştirirler. Taktiği beğenmezler. Futbolcu seçimleri hoşlarına gitmez. Hal böyle olunca, futbolumuz bir Arpa boyu mesafe kat edemez. Benim oğlum bina okur, döner, döner yine okur.

Bu gibi futbol profesörleriyle, asla ve kat’a tartışmıyoruz. Çünkü anlamazlar. Ömrümüzü bu yolda harcamışız. Hala çok şey bildiğimizi iddia edemiyoruz. Ünlü düşünür Sokrat, bakınız ne güzel söylemiş:”Bildiğim bir şey var. O da hiçbir şey bilmediğimdir”. Bunlara ne söylersen söyle anlamazlar. Atalarımız ,”Kör At’a, ha göz kırpmışsın, ha baş sallamışsın. Ne fark eder ki?” diyerek, bu gibilerin, laf anlamadıklarını ifade etmişlerdir. Yazımızı, ünlü bir düşünürün şu veciz sözleriyle bitiriyoruz.”Alim dinler. Bilgin konuşur, aptal tartışır”. Sağlıcakla kalınız.

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Eyl

TAM YERİNE GELDİ!

21Haz

SANAL İMPARATOR!

20Nis

SPORCULARIN LAKAPLARI!

17Haz

VESAYET Mİ,HÜR İRADE Mİ?

06Nis

PARALELDİR!