HAKEMLER SUÇLU MU? - Yusuf EROĞLU

HAKEMLER SUÇLU MU?


Futbolun gündemi hakemler. Hakemlerle yatıp, hakemlerle kalkıyoruz. Hakemler yetersiz. Hakemler formsuz. Üstelik müsabaka içindeki hakem sayımız, fazla olmasına rağmen çoğu pozisyon kaçırıyorlar. Vallahi, eskiden üç hakemle oynanan müsabakalar bile, daha sağlıklıydı. Peki, problem nedir? Hakemler hissi davranıp, birilerini doğramayı mı düşünüyorlar? Ya da talimatla takımların geleceğini mi yönlendiriyorlar? Değil elbette. Hiç bir hakem, bile, bile bir takamın aleyhine karar vermez. Peki, niye böyle itirazlar oluyor. Penaltılar verilmiyor. Elle düzeltilip gol atılıyor. Nasıl oluyor? Oluyor işte. Yeni de olmuyor. Kendimizi bildik bileli, hakem hataları meydana geliyor. Futbol Federasyonu temsilciliğimiz sırasında, öyle hatalarla karşılaştık ki, el insaf dedik. Keçiörengücü üst lige çıkmayı garantilemiş rakibi ile oynuyor. İkinci takımı hatırlayamadık. Ankara’da. Keciörenin kümede kalması için bir puan alması şart, Ankara Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK ve şürekâsı da kalabalık bir gurup halinde müsabakayı izliyor.85 dakikaya kadar Keçiören 1-0 galip. Rakip takımın bir iddiası yok.85 dakikada durum 1-1 oldu. Problem yok. Alan memnun veren memnun. Uzatma dakikalarında, Keçirören kalesine bir orta geldi. Santrafor kafaya çıktı. Kaleciye yüklendi. Kaleci elindeki topu kaçırdı. Defans oyuncularından iki kişi de, aynı faule maruz kaldıklarından üçü birden yerde. Top ortada. Yardımcı hakem bayrağı çekti. Faul. Bal gibi. Fakat orta hakem devam dedi. Kaleci ve defans oyuncuları, bayrağı görünce müdahale etmediler. Defans oyuncuları ile birlikte yere düşen santrafor ayağa kalktı. Topa dokundu. Gol. Keçiören küme düştü. Oh ne güzel, yazacak bir şey yok. Ortalık süt liman derken. Sahanın içi karıştı. Bize de epeyi iş çıktı. Allah sizi inandırsın, öyle bir faul ki, hani babası derler ya. Aynen babası. Yazık değil mi küme düşen takıma? Ama yapacak bir şey yok.Anamı seven Kadı demişler.

Evet.Problem baştakilerde.Federasyon başkanından başlayarak,MHK başkanında.Hakemler eğitimsiz.Hakemler torpille üst klasmana çıkıyorlar.Hakemler korkak.Yetersiz.Buraya kadar her şeyi anlattık.Hep hakemlere yüklendik.Nasıl ki,Başkan,Teknik Direktör,futbolcu hata yapıyorsa,hakemin de hata yapması gayet doğal.,Yapılması gereken tek şey Ahbap- Çavuş ilişkisine son vermek.Hak etmeyeni elemek

Ne yapalım? Dışarıdan hakem mi ithal edelim?Bir zamanlar denendi..Yürümedi.Futbol federasyonu başkanından başlama k üzere,Türk futbolunun bir reforma,yenilenmeye ihtiyacı var.Her ne  hikmetse,siyasetçiler gibi,futbolu yönetenler de,koltuklarına yapışmışlar.Dünya yanmış umurlarında değil.Temelde,Milli takım Antrenörünü,Futbol Federasyonu başkanını, siyasetçiler işaret edip seçtiriyorsa,bizim söylediklerimizin hapsi laf-u güzaftır.Yani boş laftır.Ayaklar baş olmuş.Diyecek söz yok.Sağlıcakla kalınız.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Eyl

TAM YERİNE GELDİ!

21Haz

SANAL İMPARATOR!

20Nis

SPORCULARIN LAKAPLARI!

17Haz

VESAYET Mİ,HÜR İRADE Mİ?

06Nis

PARALELDİR!