HACİVAT KARAGÖZ OYUNU - Yusuf EROĞLU

HACİVAT KARAGÖZ OYUNU


   Ulusal televizyonlardaki futbol yorumcularını izliyor musunuz? Biz izlemiyoruz. Zira ne şahsımıza ne de Türk futboluna bir katkıları olduğunu zannetmiyoruz. Kavga, dövüş, eleştiri...

Hele şu şam şeytanı bir âlem. Bir ahkâm kesme, bir bilgiçlik. Oysaki ömrü hayatında, yalnızca,5–6 maçlık bir teknik direktörlük deneyimi var. Kalkmış, yılların teknik direktörlerini eleştiriyor. Siz, eğer birini eleştiriyorsanız, ondan daha bilgili ve tecrübeli olmalısınız. Şimdi bir düşünün bakalım. Yılmaz Vural, Fatih Terim, Mustafa Denizli, Ertuğrul Sağlam, Şenol Güneş, Aykut Kocaman, Hikmet Karaman, Mehmet Özdilek gibi yılların teknik direktörleri mi daha iyi bilir, yoksa üç beş maç hocalık deneyimi olan ve kapı önüne konulan Rıdvan Dilmen mi? Atmak kolay. At Martini Debreli Hasan dağlar inlesin. Biz, televizyonlarda yapılan al ileri ver geri, şu şurada olsaydı, şunun yeri yanlış diye ahkâm kesenleri, Hacivat Karagöz oyununun aktörlerine benzetiyoruz. “Yar bana bir eğlence medet”. Bir yorumcunun, takım ve oyuncular hakkında bilgi sahibi olması imkânsızdır. Onu en iyi hocası bilir. Rakip takımın zaafları, diziliş, tehlikeli oyuncuları önceden incelenir. Ona göre görev taksimatı yapılır. Ancak Karagözcüler bunu bilmez. TV başında rol kesmek ne kadar kolay. Adamlar attıkça atıyorlar. Ertesi gün vatandaş, filan filanı söyledi. Yahu siz bu kadar iyi biliyorsanız, neden TV den aldığınız üç beş kuruş ile yetiniyorsunuz? Geçin bir takımın başına, alın milyon Euro’ları; ama yapamazlar. İki gün içinde pulları dökülür. Perçem düşer kel görünür.

Siz, siz olun, gerçek teknik direktörlerin sözlerine itibar edin. Oynanan maçların TV’lerde irdelenmesinin, kime, ne faydası var? Zaten, ilgili takımlar o müsabakanın kasetlerini izleyip, eksiklerini, gediklerini görüyorlar. Ayrıca, Hacivat Karagöz oyunu oynamanın ne manası var? Zaten, TV’lerde söylenen sözler, kesilen ahkâmlar, hiçbir Teknik Direktörün umurunda bile olmaz. Dinlemez, izlemezler bile. Garibim vatandaş, geçer aptal kutusunun başına, açar ağzını, bel, bel izler söylenen yalanları. Atalarımızın dediği gibi: “Cin çalıp, şeytan oynar”.Yani kendin pişir, kendin ye misali. Siz siz olun, bu danışıklı dövüşlere prim vermeyin. Adamlar reytinglerini kavga üzerine kurmuşlar.

   Mübarek Ramazan bayramınızı kutluyor, sağlıklı günler diliyoruz. Sağlıcakla kalınız.

 

 

          

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Eyl

TAM YERİNE GELDİ!

21Haz

SANAL İMPARATOR!

20Nis

SPORCULARIN LAKAPLARI!

17Haz

VESAYET Mİ,HÜR İRADE Mİ?

06Nis

PARALELDİR!