SİR GERÇEKTEN NE KADAR SİR? - Yunus DİLBER

SİR GERÇEKTEN NE KADAR SİR?


Bundan 1 yıl evveline kadar Grand Slam finallerinin müzmin kaybedeni olarak gösterilen fakat bu 1 yıl içerisinde portföyüne önce Olimpiyat altınını, sonra da Amerika Açık ve Wimbledon zaferlerini ekleyerek sıradan bir İskoç vatandaşından çıkıp "Sir"lüğe terfi eden Andy Murray'nin oyununda ne değişti ? Ben söyleyeyim: Hiçbir şey. Zira eğer gerçekten bir şeyler değişmiş olsaydı dün Stanislas Wawrinka karşısında bu kadar acz içinde kalırken izlemezdik İskoç raketi. 

Bu ağır yenilgi için elbette hafifletici sebepler mevcut. Murray'nin gerçek formunda olmaması, bir de üstüne Wawrinka'nın kusursuza yakın bir performans sergilemesi skor tabelasındaki durumun baş amilleri olarak gösterilebilir. Ancak Andy'nin koca üç set boyunca tek bir servis kırma şansı dahi elde edememiş olması, en az bu saydığımız sebepler kadar oyun tarzıyla da ilintili. 

Yıllarca Slam ana tablolarında üç büyüklerle karşılaşıncaya kadar hiçbir sıkıntı yaşamayan fakat yarı final veya finallere gelindiğinde bizlere sonucu belli maçlar izlettiren Sir Andy Murray'nin o günlerde olduğu gibi bugünlerde de oyunu gereksiz ölçüde defansif. Hücumsal anlamda hiçbir büyük silahından bahsedemeyeceğimiz İskoç tenisçi, tüm bunlardan mütevellit rakibini tahakküm altına alan kudretli bir oyuna da sahip değil. O yüzden dünkü aldığı sonucu, biraz da bu perspektiften değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. 

Garip gelebilir ama iki oyuncunun vuruş özelliklerini incelediğiniz zaman bence İsviçreli rakibi Murray'den daha iyi bir tenisçi. Belki bu iddialı bir yorum oldu fakat en azından şunu söyleyebiliriz ki Murray'e oranla çok daha efektif bir oyuna sahip. İşte dünkü mücadele de bunun bir kanıtı niteliğindeydi. Murray'i formsuz bir döneminde yakalayan Stan, iki ay öncesinin Wimbledon şampiyonunu oynadığı oyunla tabiri caizse yerle yeksan etti. 

Wawrinka'nın potansiyelini ve yeteneklerini anlatmaya gerek yok. Ancak teniste bunlar, sadece bir yere kadar başarı getirebiliyor. Aslolan istikrar ve bunu sağlayan belki de en önemli unsur olan mental sağlamlık ise Murray'de fazlasıyla mevcut ki zaten birini elit raket yapıp diğerini  yapmayan şey de tam olarak bu. Yoksa oynanan oyuna baktığımız zaman gözümüze yansıyanlar, bize tam tersini söylüyor. 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK