SHARAPOVA OLMAK KOLAY MI? - Yunus DİLBER

SHARAPOVA OLMAK KOLAY MI?


Yetenek avcılığına meraklı çok insan var güzel ülkemde. Özellikle bu sosyal medyadaki tenis hesapları peyda oldu olalı hayatımda bir kez dahi izlemediğim oyuncuların da içinde bulunduğu bir dolu tenisçinin geleceğin yıldızı, süperstarı ilan edilişine şahit oluyorum her gün. İşte bu isimlerden bir tanesi de bugün Sharapova'ya karşı yokları oynayarak elenen Eugénie Bouchard.

İnsanların Bouchard'da ne gördüğüne dair inanın hiçbir fikrim yok. Zaten kendisi hakkında yapılan geleceğin yıldızı temalı yorumların temeli de yeteneklerinden ziyade geçtiğimiz sezon yakaladığı istikrarlı grafiğe dayanıyor. Evet, Kanadalı raketin bir önceki sezonki Slam performansı gerçekten etkileyiciydi. Avustralya Açık ve Fransa Açık'ta yarı final, Wimbledon'da da final görmek o yaştaki bir oyuncu için büyük bir başarıdır, kabul. Ancak bu sonuçlar sanılanın aksine müthiş bir kariyerin habercisi değil.

Bir oyuncunun geleceğine dair yorum yaparken öncelikli kıstas o oyuncunun aldığı sonuçlar değil, ne oynadığı olmalıdır. Génie'nin oyununa bakarsak elit bir tenisçinin sahip olması gereken en temel özelliklerden birinin eksikliğini görüyoruz: Çok etkili bir silah. Kanadalı raketin her vuruşu vasat veya vasatın biraz üstü. Hâl böyle olunca da belli bir stili çok iyi uygulamak ve rakibe hükmedebilen bir oyuna sahip olmak da imkansız hâle geliyor. Bouchard'ın geçtiğimiz yılki Wimbledon finalini Kvitova önünde 6-3 / 6-0 gibi farklı bir skorla kaybetmesi de bu yüzden tesadüf değil.

İleride önemli başarılara imza atacak bir oyuncu kendisini belli eder. Tıpkı Bouchard'ın geçtiğimiz yıl Wimbledon finalinde yenildiği Kvitova'nın zamanında kendisini belli ettiği gibi. Ancak iş burada da bitmez. Asıl önemli olan oyuncunun ilk büyük başarısının ardından neler yapacağı, o başarıyı hazmedip hazmedemeyeceğidir. İşte Génie'nin devamlı mukayese edildiği Sharapova'yı da büyük oyuncu yapan budur. 

Son tahlilde Federer, Nadal, Serena, Sharapova olmak sanıldığı gibi basit değildir. Bu oyuncular geldikleri nokta itibarı ile gerçekten çok özel sporculardır. O yüzden bu gibi yıldızlara hemen bir halef belirlemek hem bu isimlerin yaptıklarını çok hafife almaktır hem de daha yolun başındaki bir oyuncuya yapılmış büyük bir haksızlıktır.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK