SHARAPOVA GÜÇLENEREK DÖNECEKTİR! - Yunus DİLBER

SHARAPOVA GÜÇLENEREK DÖNECEKTİR!


Salı günü CAS'ın verdiği nihai kararla kişisel yaşamında çok zorlu bir periyodu geride bıraktı Maria Sharapova. Böylesine travmatik bir dönemi son derece aklıselim ve metin bir şekilde yönetti ki zaten bunu da ondan başkası başaramazdı herhalde. En nihayetinde o, bu dünyaya savaşmak için gelmiş ve hiçbir zaman pes etmemişti. Bu zorlu süreçten de mümkün olan en az hasarla çıkarak ne kadar güçlü bir iç dünyaya sahip olduğunu bir kez daha göstermiş oldu Rus tenisçi. 

Olayın yargı boyutuyla ilgili konuşacak olursak CAS'tan çıkan sonucun ITF'i taca çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. ITF'te bu davaya bakan hakimler, daha önce bizzat kurumun kendisi tarafından atanmış kişiler olduğundan buradan çıkan kararın adil olmasını beklemek zaten iyimserlik olurdu. Bağımsız bir yargı organı olan CAS ise yayımladığı gerekçeli kararda iki yıllık cezanın ITF'in daha önce uyguladığı yaptırımlarla çeliştiğini belirterek cezayı makul sayılabilecek bir seviyeye çekti.

Tüm bu süreç boyunca yaşanan en kayda değer olaylardan biri de ITF'in Rio 2016 için hazırladığı özel kitapta Masha'nın 2012 Londra'daki gümüş madalyasını yokmuş gibi göstermesiydi. Hayatta her insan farkında olmadan büyük bir hata yapabilir. Ancak dünya tenisinin en önemli karar organının bir sporcunun "sonuna dek hak edilmiş" ve tescillenmiş bir başarısını yok saymaya hakkı yoktur. Farz edelim ki ITF yasaklı madde kullanımı konusunda çok hassas olsun. Peki vaktiyle tüm dünyayı kandırdığını itiraf eden Andre Agassi'nin söz konusu kitabın kapağında olmasını neyle açıklayacağız?

Maria, nisan ayının sonunda kariyerinde ikinci defa yeni bir sayfa açacak. Yapacağı bu temiz başlangıç, ilkine göre daha kolay olacaktır çünkü bu defa sakatlığın yarattığı bir oyun tahribatı söz konusu değil. Maç başına 20 çift hatayla oynadığı günlerden dünya 1 numarasına kadar yükselmeyi başarmış bir sporcu, şu anki zorlukların da üstesinden gelecektir diye düşünüyorum. Kaldı ki bu sefer kendisini bir kez daha ispat etmek gibi ekstra bir motivasyonu da olacak. Dilerim kariyerinin bundan sonraki bölümü herhangi bir sekteye uğramaz da karakteriyle ben de dahil pek çok kişiye ilham veren bu özel insanı doya doya seyrederiz önümüzdeki yıllarda. 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK