SHARAPOVA ANTRENÖR HATTI GROENEVELD - Yunus DİLBER

SHARAPOVA ANTRENÖR HATTI GROENEVELD


Teniste bir antrenörün başarısı, çalıştırdığı oyuncuya katabildikleriyle ölçülür. Bu bağlamda değerlendirdiğimiz zaman Thomas Hogstedt'in Maria Sharapova'yı çalıştırdığı süreç içerisinde başarılı olduğunu söylemek zor. Doğrudur, Rus tenisçi İsveçli çalıştırıcısıyla yeniden bir Grand Slam kazanmayı başarıp kısa süreliğine de olsa 1 numaraya geri döndü ve alınan sonuçlara baktığınız zaman da ortada gayet parlak bir tablo var. Fakat olaya sonuç odaklı değil de tenistik yaklaşırsak Hogstedt kelimenin tam anlamıyla sınıfta kaldı. Çünkü bana sorarsanız birlikte çalıştıkları dönemde Masha'nın oyununda gözle görülür hiçbir gelişme veya değişme olmadı.
 
Rus tenisçi, sakatlığını atlatıp kortlara döndükten sonra en büyük sıkıntıyı doğal olarak servislerinde yaşamış, maç başına ortalama 20 çift hatayla oynar olmuştu. Masha'nın son üç yıldaki servis performansı pek tabii ki o zamanlarla kıyaslanmayacak kadar iyi ancak Sharapova, Hogstedt'le çalışmaya başlamadan önceki son birkaç aylık dilimde de zaten işleri rayına koyar gibiydi. Dolayısıyla Hogstedt olmasaydı da bence Sharapova, son üç yılda elde ettiği başarıları yakayabilirdi.
 
Connors ile Kimyalar Uyuşmadı
Wimbledon'a ikinci turda veda ettikten sonra Rus raketin ilk işi, kendisine yeni bir antrenör bakmak oldu. Hogstedt kendisine daha fazla çalışamayacaklarını bildirince Masha, ilk tercihini tenisin yaşayan efsanelerinden biri olan Jimmy Connors'tan yana kullandı. Erkekler tenisinin gelmiş geçmiş en büyük raketleri arasında yer alan Connors'ın tenis bilgisini tartışmak pek tabii ki ahmaklık olur. Ancak sert mizaçlı ve egosu bir hayli yüksek olan Jimbo ile Maria'nın oyuncu-antrenör ilişkisi bakımından ciddi sorunlar yaşayabileceği de gün gibi ortadaydı. Nitekim birlikteliğin sonunu da bu getirdi.
 
Cincinnati Açık'ta oynadığı ilk maçı Sloane Stephens'a karşı kaybeden Maria, söylenenlere göre maçın ardından Connors'ın hışmına uğrayınca yollar erken ayrıldı. Sharapova'nın yeni çalıştırıcısının kim olacağı ise dün netlik kazandı. Rus raket, resmi Facebook hesabı aracılığıyla Sven Groeneveld'i ekibine kattığını duyurdu.
 
Groeneveld İyi Bir Seçim
En baştan söyleyelim, Groeneveld hâlihazırda yapılabilecek en iyi tercihlerden biridir Sharapova için. Evvela bugüne kadar çalıştırdığı oyuncu yelpazesi çok geniş. Roger Federer'den tutun da Sania Mirza'ya kadar değişik profillerdeki birçok tenisçiyle çalışma fırsatı bulmuş bir isim Sven Groeneveld. Bu da bir antrenör için çok büyük bir artı. Onun dışında uzun yıllardır bu işin içinde olması ve farklı jenerasyonlara tanıklık etmesi de bilgi birikimi açısından eşsiz bir değer ifade ediyor. O yüzden oyuncu-antrenör uyumunu yakalayamamaları için hiçbir sebep yok.
 
Son tahlilde eğer Maria kıymetini bilirse Groeneveld çok faydalı olacaktır. Zira Sharapova gibi gelişime ihtiyaç duyan oyuncuların ekiplerine aldıkları antrenörlere kenarda süs muamelesi yapmak gibi bir lüksü olmamalıdır. Öncelikle Rus yıldızın oyunundaki en büyük eksiklik olarak göze çarpan kort içi hareketliliğin üzerine gidilmeli, gerekirse kondisyonerler değiştirilmelidir. Sonrası zaten Groeneveld'in bileceği iştir.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK