MÜCADELE GÜZEL;AMA SAKATLIK YETER! - Yunus DİLBER

MÜCADELE GÜZEL;AMA SAKATLIK YETER!


Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Bugünkü maçın 5 sete uzaması tamamı ile Nadal'ın kötü performansıyla ilintiliydi. İspanyol raket standart oyununun o kadar uzağındaydı ki normal şartlarda rahatlıkla karşı tarafa göndereceği birçok topa koşmaya bile tenezzül etmedi. Buna ilaveten yine karakteristik olmayan birçok basit hata ve miss hit yaptı fakat karşısında da hiç kazanacak gibi durmayan bir oyuncu bulunca kendisine rağmen maçı almayı bildi.

Formda bir Nadal'a karşı defansif oynamak intihar etmeye eşdeğerdir. Rafa'yı yenmek istiyorsanız olabildiğince az basit hatayla oynayarak onu devamlı baskı altında tutmak zorundasınız. Oysa bugünkü Smyczek böyle bir oyun anlayışının çok uzağındaydı. Başka bir deyişle hiç Nadal'ı yenecek gibi oynamadı. Kendi kapasitesi el verdiğince mücadele etti. Bu da oldukça kötü bir Nadal'a karşı kendisine 2 set getirdi ama daha fazlası için yeterli olmadı.

İspanyol tenisçiye karşı bugün biraz daha üst seviye bir tenisçi oynuyor olsaydı işin şekli gerçekten değişik olurdu. Nitekim Smyczek maçın en kritik bölümünde Rafa'yla oynarken yapılmaması gereken ne varsa yaparak servisini kırdırdı ve maçın bu raddeye gelmesinin tamamı ile favori oyuncunun kötü oyunundan kaynaklandığını haykırmış oldu.

Mücadelenin benim nazarımdaki kritiği aynen yukarıdaki gibi olsa da bu durum Rafael Nadal'ın yine birtakım sağlık sorunlarıyla gündeme gelmesini hoş karşıladığım anlamına gelmiyor. Tenis belli bir adabı olan bir spor ve yenilgiye mazaret üretmemek de bu adabın gereklerinden yalnızca biri. Dolayısıyla hiçbir oyuncunun devamlı birtakım sakatlıklarla ya da hastalıklarla gündemi meşgul etme gibi bir lüksü yok, olmamalı.

Geçen yılki final maçında ıslıklanmasının ardından ben açıkçası bir özeleştiri bekliyordum Nadal'dan ama görünen o ki yanılmışım. "Yenilirsem özrüm hazır, yenersem de özrüme rağmen yeneceğim." durumu sanırım Rafa tenisi bırakana kadar tenisseverlerin ve oyuncuların sinirlerini yıpratmaya devam edecek.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK