MARİA NEDEN HEP KAYBEDİYOR? - Yunus DİLBER

MARİA NEDEN HEP KAYBEDİYOR?


Bu soruya yanıt verebilmek için öncelikle Sharapova'nın oynadığı oyunu ele almak lazım. Daha önce de defaatle dile getirdiğim gibi Rus yıldız geçirdiği omuz sakatlığının ardından kortlara döndükten sonra oyunun iki önemli departmanında büyük bir gerileme yaşadı: Servis ve ayak çalışması. Rus tenisçinin maç başına 20 çift hatayla oynadığı dönemi göz önüne alırsak servisini büyük ölçüde iyileştirdiğini söyleyebiliriz. Ancak diğer büyük problem için aynı yorumu yapmak pek mümkün değil.

Sharapova, kariyerinin sakatlık sonrası döneminde sakatlık öncesine göre oldukça yavaş olan ayaklarının yarattığı handikapı daha agresif oynayarak örtmeye çalışıyor. Zira ralliler uzadıkça ve oyunu kurgulayan taraf kendisi değil de kortun karşısındaki isim oldukça oyunundaki bu açığın iyice ortaya çıkacağının ve şansının tamamı ile tükeneceğinin o da farkında.

Masha'nın bu ulta agresif tenisi kadınlar turunda Serena haricindeki diğer herkesi yenmesine yetiyor. Riskli vuruşları çok iyi kontrol edebilen Maria, mental gücü ve tecrübesiyle de Serena dışındaki oyuncuların çok çok önünde ve böylelikle de kendi oyununu bu oyunculara kabul ettirmeyi başardı. Ne var ki Birleşik Amerikalıya karşı oynarken bu oyun tarzının başarı getirmesi neredeyse imkansız.

Bugünkü finalin istatistiklerine baktığımızda hem puan vuruşlarında hem de basit hatalarda Williams'ın daha yüksek bir sayıya ulaştığını görüyoruz. Bu da toplara vuran tarafın kendisi olduğunu gösteriyor ki Sharapova'nın çözülmeye başladığı nokta da tam olarak burası. Rus yıldız diğer oyunculara karşı başarıyla uyguladığı oyunu Serena'ya karşı korta yansıtamıyor, çünkü karşısında kendi stilinin yani güç tenisinin üstadı duruyor.

Rakibiniz Serena Williams olduğunda toplara vuran taraf da o olur. Bu durum sadece Masha için değil, geride kalan herkes için böyledir. Dolayısıyla Serena'yı alt edebilmek için mutlak suretle başka şeylere de ihtiyaç var. Bunun için ya iyi bir hücumcu olmanın yanı sıra bir o kadar da iyi bir defansçı olacaksınız ya da teknik beceri gerektiren vuruşları devreye sokarak Serena'nın dengesini bozacaksınız.

Maria'nın bu hantal yapısıyla iyi savunma yapması imkansız. Teknik bir tenisçiyse zaten hiç olamadı. O yüzden Serena'ya karşı bir şansının olabilmesi için hem kendi formunun zirvesinde olması hem de rakibinin oldukça formsuz olması gerekiyor. E finale kadar gelmiş bir Serena'nın da motivasyon ya da form sıkıntısı yaşamasını beklemek hayalcilik olacağından ortaya da böylesine sevimsiz bir seri çıkıyor

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK