BU KUPA ZATEN ONA YAKIŞIRDI! - Yunus DİLBER

BU KUPA ZATEN ONA YAKIŞIRDI!


Bir başka severim beyefendi ve hanımefendi sporcuları, tenisçileri. Sporun bana göre olmazsa olmaz yapıtaşlarından biri olan fair-play ruhuna fazlasıyla sahiptir çünkü bu isimler. Mesela eskilerden Stefan Edberg ve Kim Clijsters bu kelimelerin sözlük karşılığıdır bana göre. Hâlihazırda oynayan oyuncuları sorarsanız o zaman da insanlığın yüz akı Roger Federer'le birlikte size söyleyeceğim diğer isim, yeryüzünün yüzölçümü bakımından en büyük kıtası olan Asya'nın tenisteki biricik gururu olan Li Na'dan başkası olmaz.

Bugünkü tek bayanlar finalinde gönlüm hem yukarıda anlattıklarımdan hem de artık bu seferki denemesinde de başarısızlığa uğramasını istemediğimden ötürü Çinli tenisçiden yanaydı. Özellikle geçen yıl kaybettiği ama gönüllerin şampiyonuna terfi ettiği finalin ardından bu sene bu kupayı koşullar da bu kadar elverişliyken kazanmak en çok Li Na'ya yakışırdı ve ne mutlu ki öyle de oldu.

Üç yıl evvel yine burada finale yükseldiğinde tenis tarihine ilk Asyalı Grand Slam finalisti olarak geçen Li, tıpkı o finalde boyun eğdiği Kim Clijsters gibi çok iyi bir "shotmaker". Kısa boyu ve ayaklarının çabukluğuyla her topun arkasında çok iyi pozisyon alan Çinli raket, bu sayede ürettiği etkili atak vuruşlarıyla karşısındaki isimlerin canını bugüne kadar çokça yakmasıyla bilinen bir oyuncu.

Li Na tarzındaki oyunculara karşı eğer yeterince etkili ve derin toplar gönderemezsiniz kaderinizi tamamı ile rakip oyuncu ellerine bırakırsınız. İşte Dominika Cibulkova'ya da bugün mağlubiyeti getiren temel nokta bu oldu. Rallilerin hakimiyetini tamamı ile rakibine bırakan Domi'yi ilk sette ayakta tutan yegâne unsur Li'nin basit hatalarından başka bir şey değildi. 

Li'nin ilk sette yaptığı basit hatalar ürettiği doğrudan puanları dengeleyince açılış setinin galibini tie-break belirledi. Tie-break'i Li Na kazanınca Domi'nin ilk seti kaybetmesiyle oyundan düşmesi bir oldu. Slovak güzel, vuruş ritmini yakalayan ve basit hata sayısını 5'e çeken Li karşısında ikinci sette hiçbir varlık gösteremediği gibi set boyunca ikinci servislerinden tek bir puan dahi çıkaramadı.

Son tahlilde 7-6(3) ve 6-0'la sonuçlanan setler, Avustralya Açık'ın şampiyonlar listesine bu kupayı en çok hak eden isimlerden birini daha kattı.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Haz

GÜL MÜ DÖKELİM YOLLARINA!

09Oca

KERAMETİ NADAL'DA ARAMAK

18Ağs

PARAYLA BAŞARI SATIN ALMAK!

02Ağs

MİLLİ TAKIMIN ASIL SORUNU!

19Tem

OYUNU KURALINA GÖRE OYNAMAK