KURTULUŞ ALTYAPIDA! - Yakup ÖZMEN

KURTULUŞ ALTYAPIDA!


Avrupanın önde giden futbol ülkelerinde futbola başlama ve yarışmacı kimliği kazandırma yaşı bizim ülkemize bakarak oldukça düşük.

Ingiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda futbol eğitimine 5 yasinda başlarken Türkiyede 10 yaşında futbola başlıyorlar. Yani kısacası diğer Avrupa ülkeleri genel bilgi eğitimini bitirdiği yaşta bizim çocuklarımız futbola başlıyor bu da tabiki pozisyon alma,doğru koşuları yapma gibi ince detaylarda kendini gösteriyor. Almanya ve Hollanda 7,8 yaşlarında çocuklara yarışmacı ruhu kazandırırken biz 11 yaşlarda lig usulü oynatmaya başlıyoruz.

Takım ve oyuncu sayısına bakılırsa Almanya diğer Avrupa ülkelerinin çok önünde. 25513 kulüp de 164384 takım ve 6 milyonu aşkın oyuncu bulunuyor. Türkiyede bu sayı 4973 kulüp 12878 takım 273382 oyuncu ile sınırlı. Oyuncu piramitinde Avrupa'nın genelinde alt yaş gruplarındaki takım sayıları üst yaş gruplarından daha fazladır. U-13 kategorisinde ulusal şampiyonası olan tek ülke biziz ama U-13 ligi oyuncu sayısı U-19 dan az olan tek ülke de biziz.

Nüfus göz önüne alındığında Almanya 82 milyonda 28 milyon faal spor yapan nüfusa sahip. Türkiyede ise bu rakam 81 milyonda 3 milyon. Bizim süper ligimizde oynayan 200 üzeri oyuncunun gurbetçi kökenli olması bu durumda gayet normal karşılanmalı. Bu sayı gelecekte artacağa benziyor.

Yeni yabancı kuralına değinecek olursak sınır getirmek yerine Almanya alt yapı sistemini örnek alarak kısa vadeli düşünmek yerine uzun vadeli düşünüp Türk futbolunun geleceğini garantiye almak daha mantıklı gibi görünüyor. Köln futbol akademisi mezunlu ve hala orada görev de olan Türk futbol adamlarını düşünürsek bu sanıldığından daha da kolay bi proje olacağı ortaya çıkıyor.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26May

GÜZEL STADYUMLAR GÜZEL FUTBOL!

17Mar

KURTULUŞ ALTYAPIDA!

28Şub

ALMAN FUTBOLU ve ALTYAPISI!