ALMAN FUTBOLU ve ALTYAPISI! - Yakup ÖZMEN

ALMAN FUTBOLU ve ALTYAPISI!


Almanların günümüzde birçok alanda güzel işlere imza attıklarını hep birlikte görüyoruz. Ben bu güzel işlerini Almanların sabırlı ve çalışkan olmalarına bağlıyorum. Özellikle günümüzde bir endüstri  haline gelen futboldaki alt yapı çalışmaları ve işleyişi tek kelimeyle muhteşem. Baktığımız zaman Bundesliga'da oynayan oyuncularin neredeyse yarıya yakını alt yapıdan gelen oyunculardan kurulu.

Deutscher Fussball Bund (DFB) alt yapı sisteminde yapılanma olarak dünyada tek. Sokak futbolu diye anılan mahalle arası oynanan maçların daha iyi bir ortamda oynanması için belediyeler ve okullar aracılığı ile bölgelere sentetik çim sahalar sunuldu. Bu projenin başlangıcı 2000'li yılların başında verildi. Kurulan okul takımlarında iyi bir izlenim bırakan yetenekli gençler DFB scoutları tarafından yönlendirilmeye başladı. Bu şekilde çocukların hem eğitimi hem de kariyeri kontrol altına alındı. 5-6 yaşlarında futbola kazandırılan çocuklar yaş ilerledikçe bölgesel seçmelerde göz önüne alındı. Şu an Bundesliga takımları futbol akademisi kurmak zorunda. Bunu yerine getirmeyen takımlara Bundesliga lisansı verilmiyor. Daha alt liglerde ise alt yapılara ayrılmış sahalar ve DFB tarafından lisans almış eğiticiler zorunlu tutuluyor. Şu an alt yapılarda 100 bin takım ve 3 milyona yakın futbolcu bulunuyor.

Bu alt yapının getirisi üst düzeyde milli takıma yansıdı ve diğer ülkelere büyük fark atıldı. Sonuç zaten orta. Son dünya şampiyonu Almanya.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26May

GÜZEL STADYUMLAR GÜZEL FUTBOL!

17Mar

KURTULUŞ ALTYAPIDA!

28Şub

ALMAN FUTBOLU ve ALTYAPISI!