YANLIŞ STRATEJİ! - Hasan ÖZER

YANLIŞ STRATEJİ!


Trabzonspor , Fenerbahçe karşısında hücum yapamayan ,savunma yapamayan korkak oynayan bir takım görüntüsündeydi. Aslında oyuna fena başlamadı. Bir stratejisi var gibi görünüyordu.

Neydi o strateji? İkinci bölgede savunma yaparak kontratak futbolu ile etkili olmaya çalışan bir Trabzonspor görüntüsü vardı sahada.

İlk gole kadar aslında bir kaç pozisyonda buldu. Ama oyuncu profilinin kontra atağa uygun olmadığından dolayı çokta fazla etkili olamadı.

Erkan gibi ,sağ tarafta Özer gibi hızlı olmayan, kontratağa uygun olmayan oyuncular kullanıldığından dolayı Trabzonspor'un bu taktiği tutmadı

Fenerbahçe özellikle Alper'in kanadını inanılmaz etkili kullandı. Gökhan Gönül'le, Nani'yle , neredeyse orayı bir koridor haline getirdiler. İlk devre hem oyun olarak hem atak olarak Fenerbahçe'nin Trabzonspor'a bariz bir üstünlüğü vardı.

Burada Alper'e de kızmamak lazım. Trabzonspor'un sol kanadına kadro yapılırken sezon başında sol tarafa uygun oyuncu alınmaması ve bu kanadın Alper'e kalması yönetimin yaptığı büyük bir transfer hatasıdır. Alper'e çok kızmamak lazım çünkü tek oynayabilecek sol bek oyuncusu o Musa Nizam yok, İshak gönderildi. Kabak Alper'in başına patladı.

Erkan ,Alper'e yardım etmeyerek onu yalnız bırakarak kaderine terk etti. Ardından 41. dakikada hakem de son yumruğu indirerek Alper'i bitirdiler! Gerçekten bir sol bek oyuncusu için çok kötü maç oldu. Çünkü hem takım arkadaşınız size yardım etmiyor. Hem çok iyi atak yapan Türkiye'nin en iyi sağ beki önünde yıldız bir oyuncu var.Bu kadar atak karşısında Alper’in yapacak çokta şeyi yoktu.

Buna dışarıdan bir hamle yapılabilirdi, Erkan uyarılabilir. Özeri diğer kanada alıp ,Erkan'ı diğer kanada yollayabilirdiniz. Bu yapılmadı, yapılsaydı Fenerbahçe bu kanattan tehlikeli ataklar üretemeyebilirdi.

Hücum anlamında bakıldığı zaman Trabzonspor ilk başlarda bir kaç hücumdan sonra hep mahkum oynayan. Kaderine razı, sadece savunma yapmaya çalışan bir Trabzonspor görüntüsü verdi. Ve ilk yarı aslında çok daha farklı bitmesi gerekirken 1-0 la yırttı diyebiliriz İkinci yarıda ı ise Sadi Hoca'nın Özer'le Mehmet Ekici’yi çıkarıp daha defansif orta sahaya Aytaç Kara'yı soktu. Yusuf'u da mecburiyetten solbeke alıp Özer’i çıkararak skoru korumaya yönelik bir kadro oluşturdu..

Ama bence doğru bir düşünce değildi. Mehmet Ekici gibi çok ön plana çıkan hem paslarla hem de serbest vuruşlarda başarılı bir oyuncunun çıkması doğru değildi. Oyunda kalması gerekirdi her ne olursa olsun.

Trabzonspor'un , 4 tane şutu var kaleye , çok etkisiz hücumda hiç varlık gösteremeyen, aynı zamanda savunma yapmasına rağmen kalesinde 2 gol gören bir Trabzonspor izledik .

Hiçbir zaman Trabzonspor'u Fenerbahçe'ye karşı bu kadar aciz bir futbol oynarken görmemiştim. Ve skoru koruma adına yapılan hamlelere rağmen Fenerbahçe 2. yarının sonunda attığı golle maçı 2-0 bitirmeyi başardı . Trabzonspor bu değil, bu olmamalı , bu şekilde futbol oynamamalı.

Kesinlikle savunma anlayışıyla eğer oynatırsanız bir takımı, önde oynayan oyuncularında çok hızlı olması gerekir. Hem santraforunda hem sağındaki hem de solundaki oyuncularında hücum özellikli ve çabuk oyuncular olması gerekiyor. 

Bunu yapmadığınız zaman kontratak bir sistemin anlamı olduğunu düşünmüyorum. Eğer bu oyuncularla oynuyorsanız (Mehmet, Erkan, Özer) hücum hattını N'doye ile kullanıyorsanız bu kesinlikle kontra atak düşüncesi olmamalı , daha fazla pres yapan baskı yapan bir Trabzonspor olmalı ve rakip alana çabuk geçip,  rakip alanda pas yapabilen kenardan orta üretebilen  bir Trabzonspor olması gerekiyordu

Fenerbahçe'ye  korktuğunu belli edersen, hem taraftar baskısını yersin ,hem de oyuncu baskısını yersin hem de maçı kaybedersin!

Biraz bence cesaretli olsa Trabzonspor, Fenerbahçe'ye karşı biraz daha etkili bir futbol la çok daha fazla pozisyon bulabilirdi.

Bu oyun stratejisinde hiç gol atamamış N'doye değilde, seni ceza sahasında gole taşıyacak Cardozoa’yı niye yedekte bekletirsin ?

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Ara

YANLIŞ STRATEJİ!

16Şub

ÖNEMLİ GALİBİYET!