SKANDALLAR ŞAMPİYONASI! - Caner DOĞANELİ

SKANDALLAR ŞAMPİYONASI!


Türkiye Yıldızlar,Gençler ve Büyük Bayanlar Boks Şampiyonası, 11-17 Ocak 2015 tarihleri arasında 41 (!) ilden 381 sporcunun katılımı ile Şanlıurfa da gerçekleştirildi. Kendisine has mantıkla ( veya mantıksızlıkla ) Büyük Erkekler Şampiyonasına kotalar (Grup Müsabakaları ) koyan, bu mantıksızlığını da " Elit sporcu ile Tecrübesiz sporcunun birbirleri ile karşılaşmalarını önleyerek sporcu sağlığını korumak ve kaliteyi artırmak " için gerekli önlem olarak açıklayan Eyüp Efendi, ne hikmetse Bayanlar Şampiyonasında kıvırdı. Malumunuz üzere, AIBA, Bayan Boksunu daha naif olduğu gerekçesi ile koruma altına alan kurallar koymuştur. (Raund sayısı,raund süresi,eldiven ölçüleri,kask kullanımı, knock down sayısı v.s.) Büyük Boks Dahisi (!) Eyüp Efendi ise AIBA ve tüm akıllı insanların aksine, Erkek Sporcuları korurken Bayan Sporcuları kendi haline bıraktı!

Eyüp Efendi'nin bu son çelişkisinin sebebini ise aşağıdaki bilgiler açıklıyor. Düşünün Yıldız,Genç ve Büyükler kategorileri olmak üzere Türkiye Şampiyonalarına sadece ve sadece 41 ilden sporcu katılabiliyor ( Ülkemizin yaklaşık yarısından! ) Ne yapsın Eyüp Efendi, kendi mantığına göre Grup Müsabakaları koysa, 41 ilin yerine 20 ilden katılım olacak.  En iyisi kıvırmak!!!! Final Müsabakalarında ise orta oyunu sergilenmeye devam edildi. Nasıl mı? Şöyle: 75 kg'da Elif Güneri (Karabük)-Sema Çalışkan (Isparta) müsabakasında, Elif Güneri'nin bariz üstünlüğüne rağmen, Eyüp Efendi'nin Olimpiyat Komitesine 15 gün evvel ismini Bakü Oyunları için verdiği Sema Çalışkan'ın galibiyetiyle sonuçlandırıldı. (Sizce kimin talimatı ile bu sonuç ortaya çıktı?)

Devam ediyoruz;Bu karar Karabük Bölgesi antrenörü aynı zamanda Bayan Milli Takım Antrenörü Baykan Arslan'ın hoşuna gitmiyor(!) ve Milli Takım Antrenörü ve her iki sporcuya da eşit davranması gerektiğini unutarak protokole bağırıyor. Bitmedi, devam ediyoruz; 81+ kg'da Elif Bütün (FB) - Eda Yenilmez (Karabük) müsabakasında, yine Karabüklü sporcunun mağlup edilmesi üzerine, aynı davranışda bulunan Milli Takım Antrenörü Baykan Arslan bu seferde "Istifa tehdidi" ile bağırmalarını sürdürmüştür. Tüm bu olaylar sürerken "Görmüyorum-Duymuyorum-Konuşmuyorum" mantığı ile olayları izleyen Eyüp Efendi, daha sonra birden aslanlaşmış, boksun ve hakemliğin "A" sını bile bilmediğini unutmuş, her zaman olduğu gibi benim kötü kopyam olarak 5 hakemi cezalandırmıştır!

Skandallar Şampiyonasının baş aktörüne aşağıdaki soruları soralım:

1-Büyük Erkekler Şampiyonasında uyguladığın mantığı ( Daha doğrusu mantıksızlığı) daha naif olan Bayanlar Türkiye Şampiyonasında niçin uygulamıyorsun?

2- Yıldız,Genç ve Büyük Bayanlar olmak üzere niçin sadece 41 ilden katılım olabiliyor?  2009 yılında Dünya 2. si olan takımın alt yapısı olan 60 civarındaki iller nerede?

3- Sema Çalışkan'ın Elif Güneri gibi rakibi varken ve de 15 gün sonra karşılaşacakları malum iken, niçin Olimpiyat Komitesine Bakü Oyunları için acele edip isim verdin?

4- Bundan dolayı Sema Çalışkan'ın galip ilan edilmesi için bir talimatın oldu mu?

5- 81+ kg müsabakasının sonucunda hangi yetki ile ( Bilgin olmadığını,bırak Türkiye'yi AIBA da bildiği için hiç bir görev alamıyorsun) hakemleri cezalandırıyorsun?

6- Benim bazı Şampiyonalarda hakemleri cezalandırmamı kopya etmek istemiş ve yine komik olmuşun.Benim bırak Türkiye'yi, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonalarında da hakem değerlendirmesi yapmaya yetkim vardı (Bunu en iyi sen ve Hakem Kurulu Üyelerin bilir.) Senin ne bilgin,ne belgen ne de yetkin hakemleri cezalandırma hakkını sana vermez.

7-Milli Takım Antrenörü hiç bir zaman sporcular arasında taraf olamaz,her iki sporcuya eşit uzaklıkta olup,ikisini de kucaklamalıdır.  İki sporcunun müsabakası sonucu,birinin tarafı olarak tavır koymak ve bağırmak ve "Istifa tehdit"de bulunmak gibi tepkileri sergileyen antrenöre karşı ne gibi davranışda bulunacaksın? (Bundan çok daha basit protestolarda bulunan ve benim çok yakın dostlarım olan 2 Milli Takım Antrenörlerine ne ceza verdiğimizi sen çok iyi bilirsin) Bu Antrenörüne, benim/federasyonumuzun verdiği cezayı verebilecekmisin,yoksa yediklerin (Laflar,bağırışmalar,istifalar) yanına kar mı kalacak?

Eyüp Efendi eminim yine: "Görmüyorum,Duymuyorum,Konuşmuyorum" kalıbına girecek ve SUSACAKTIR!

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
16Haz
29Nis
25Mar

TÜRK BOKSUNDA BİR İLK!

16Şub

EYÜP EFENDİ PANAYIRI!

03Haz

ÇIK ORTAYA VE CEVAP VER!