ERKEN ELEŞTİRİ - Bülent TEKİN

ERKEN ELEŞTİRİ


Göztepe maçında ortaya konan futbolun bizleri umutlandırdığını söylemiştik ve sezonun ilk maçı olması itibarı ilen gördüğümüz eksikliklerinde tolere edilebilinecek hatalar olduğunu yazmıştık.

Karşılaşma öncesinde kendi saha ve seyircilerimizin karşısında çıkacağımız ilk maçımızdan da oldukça umutluyduk… Bunun nedenleri de Giresun”un geçen hafta sahasın da aldığı yenilgi ve bizim ligin güçlü ekibi Göztepe önündeki oyunumuzdu.

Geçen maç sonrası potansiyelimizin olduğunu fakat bu potansiyeli kullanmada sorunlar gördüğümüzü ve bunu sahada ki yerleşim de bir iki dokunuşla düzeltebileceğimizi bununda oyunumuzu daha da geliştirebileceğimizi yazmıştık.,, Bayram hocanın da kazanabileceğimiz bir maçı berabere bitirmekte, oyuncu tercihleri ve saha içerisindeki sistemle oynamada ki tercihlerinin negatif etkilerinin olduğunu yine yazmıştık.

Bayram hoca bu maça kazanan takım bozulmaz anlayışı ile yine aynı oyuncularla ve aynı sistemle çıktı… Geçen maçtan ders çıkarılmadığını doğru analizler yapılmadığını başlayan maçın seyrinden görmek mümkündü ve bu yanlışlara müdahale anlamında kenardan bir müdahale göremedik ve dakika 70”de yapılan müdahale ve sonrakiler yine sahaya olumlu yansımadı ve etkili olamadı. Genel olarak sahada izlediğimiz takımımızın iki beki savunma görevlerini yapmada ve oyuna katkı sunmada yetersizlerdi… Stoperlerimiz özelikle yenilen goldeki yerleşim hatalarından ve topu oyuna sokmada sorun yaşadılar… Orta alana gelince sadece koşmaya, mücadele etmeye çalıştılar, organize değillerdi ve bir, birlerinden kopuktular bu nedenle de 3. bölgeye etkili top göndermediler ve pozisyon üretemediler… “Bu diziliş ve oyuncu seçimleriyle bunun düzeleceği de görülmüyor”… İlerde serdar bir şeyler yapmaya çalıştı ama attığı gol dışında yine istenen golcü özelliklerini sergileyemedi.

Bayram hocanın en büyük yanlışı ise sahada neredeyse tüm pozisyonlarımızı üreten sahada ben bu maçın kaderini değiştireceğim diye bas, bas bağıran oynamaya ve oynatmaya çalışan Tom”un sahada yalnız bırakılması ve maçı onun üzerine oynatmada bir çabasının olmamasıydı… Öyle ki arkadaşlarından top alamayan Tom 2. yarının büyük bölümünü Sefer hocayla sohbet ederek Sefer hocanın su ikramlarıyla geçirdiğini statta bir tek Bayram hoca göremedi ve sefer hocanın da Tom”a bir çay demlemediği kaldı. Kısaca ilk etapta Bayram hoca, orta alana o alanın özelliklerine uygun birilerini monte etmeli ve oyunu da Tom”un üzerine kurmalıdır… Barselona da Messi, Real Madrit'te Ronaldo ne ise şu an Elazığspor”da Tom odur ve bunu fark etmekte de geç kalınmamalıdır. Daha sonrasını da zamana bırakıp kafayı oyuncu seçimlerine ve nerede etkili olabilirlere yormak gerekir, kurdun önüne ot, kuzunun önüne de et komadan, bu iki maçın pratiklerinden ders çıkararak çok geç olmadan işleri düzeltmek mümkündür… Çok erken olsa da değişimden korkmamak gerekir gelişmenin en önemli yolu da değişmektir.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
23Oca

SIRASI DEĞİL!

19Ara

KURTARICI OLİMPİYATLARI!

01Haz

İKİ YANLIŞ BİR DOĞRU EDER Mİ?

27May
27May

DÜZEN DEĞİŞECEK Mİ?