Fikret Orman'dan Mesaj Var

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, gündemdeki birçok soruya cevap verdi ve Serdal Adalı'ya mesaj gönderdi.

PAYLAŞ
Spor Maraton -

Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen Fikret Orman'nın açıklamalarından spormaraton tarafından derlenenler şu şekilde: "Bir seçim yapıldı ve yönetimimiz tekrar seçildi. Yoğun bir gündemimiz var, geçtiğimiz dönemde sizlerle olan ilişkilerimizde sizlerden ricada bulunduk. Camiamızı veya şahsiyetimizi zedeleyecek haberleri yapmamamız için uyarılarda bulunduk. Bundan sonra bu tür haberler hakkında hukuki süreç başlatacağız. Buy anlamda yeni dönemin hayırlı olmasını, yapacağınız haberlere dikkat etmenizi rica ediyoruz. Bilgi kirliliği oluyor ve taraftarlar yanlış yönleniyor." 

Adalı'ya mesaj var! 
"Seçim sürecinde bir çok şey konuşuldu. Bizim için de, aday olan arkadaşlar açısından da. Aday olanla arkadaşlar için 150 milyon dolarlık kredi, bazı transfer haberleri, Emirates ile yapılan anlaşma, bütün altyapıların sponsorlukları hazır, basketbol takımına 2 tane sponsor gibi kamuoyuna bilgiler verildi. Biz Beşiktaş'ın menfaatleri gereği neyse onu yaparız. Bu vaatleri somut olarak arkadaşlarımızdan bekliyoruz. Nedir bunlar. Bu gibi şeyler kulübün menfaatinedir. Bunlar için ego ve kapris yapmayız. Bu konuşulan her şeyi bu hafta içinde arkadaşlarımızdan bekliyoruz. Geldiği zaman da açıklayacağız, gelmediği zaman da açıklayacağız. Sonradan bu şanslar kullanılmadı gibi bir şeyle karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Biz kendi vaatlerimizle ilgili zaten sorumluyuz, bunları yapacağız. Ancak diğer adayların da bunun sorumluluğu gereği açıklama yapmalarını bekliyoruz." 

Prosinecki 
"Robert Prosinecki konusuna gelelim. Dün Önder Özen hocamız da açıkladı. Bize bir rapor sundu ve raporda Prosinecki de vardı. Ancak seçimden önce söyledim; bu süreçte kimseyle özellikle de çalışan hocayla görüşmedik. Böyle bir temasımız yok. Seçimden sonra ise ilk geceden başlayıp, en önemli gündem UEFA'ya verilen savunma dilekçesiydi. Bu nedenle de toplantılardaydım. Telefonuma binin üzerinde mesaj gelmiş. Kayserispor Başkanı'ndan gelen mesajı da ben görmedim. Bana gönderilen bir mesajın gazetecilere de gönderilmesini yakışıksız buluyorum. Recep Mamur başkanının şeker ile alakalı bir durumu var, ona veriyorum bunu. Çok da sevdiğimiz bir dostumuz ve uzatmıyoruz. 

Prosinecki ile görüşmemiz olmamıştır. Ancak dün TFF Mali Kongresi'nde Süleyman Hurma'yı da gördüm. Niyetimiz olmuştur ancak etik dışı girişimimiz olmamıştır. Her işini iyi yapan insanın talibi çıkar. Bu etik dışı değildir. Profesyonel hayatta olan şeylerdir. Hocamızı ayartıyorsunuz gibi bir şey söz konusu değildir. Artık bu saatten sonra Robert Prosinecki ile ilgili bir girişimimiz yoktur. Beşiktaş bir kulübün işini bozma gibi durumda hiç olmamıştır. Geçen sene de Ertuğrul Sağlam ve Mehmet Özdilek ile görüşmedik. 

Görüştüğümüz bir çok isim var. Harıl harıl acele edecek bir durum da yok. Hafta sonuna kadar süremiz var. Bu açıklamaları Önder bey yapacaktır. Ben şahsıma ve makamıma gelen bir eleştiri olduğu için bu duruma cevap verdim." 

"Beşiktaş'ın suçsuz olduğuna..." 
"Beşiktaş Kulübü'ne gelen bir ceza yok. Disiplin Kurulu'nun bir soruşturması var. Bugün savunmada son günümüz ve bunla ilgili dilekçemizi gönderdik. Cuma günü saat 15.00'te de duruşması olacak ve bu duruşmaya katılacağız. Beşiktaş'ın suçsuz olduğuna, 110 yıllık en eski köklü camianın bu tür bir durumda adının anılmasından rahatsızlığımızı sözlü olarak yapacağız. Savunmanın içeriğine girmek istemiyoruz. Bu kamuoyunu bilgilendirme işi değil, orada yapılacak bir savunmadır. Gizlilik yok ancak oraya çıkmadan bunu açıklamayı doğru bulmuyorum. Bizim bu konuda içimiz rahattır. TFF, tüm kurumları tarafından bu dosyalar görüşülmüş, hem Beşiktaş hem de iki arkadaşımız. Bu arkadaşlarımızla da görüşüyoruz. Hukukçuları toplantılarımıza geliyor. Cuma günü de ben dahil hepimiz orada olacağız." 

"Prosinecki sadece adaylardan biriydi" 
"Prosineceki ile anlaştık da iptal oldu değil, sadece adaylardan biriydi. Takımın toplanmasına çok zaman var. Kamuoyu önüne hemen getirmek zorunda olduğumuz süreç yok. Bunlar bizim tarafımızca bilinen planlanan şeyler. Acele kararların tarzımız olmadığını biliyorsunuz. Görüşme de anlaşma yoktu ancak alternatiflerden biriydi Prosineceki. Futbol Direktörümüzü görüşmemizi yapıyor, hazır olunca açıklarız". 

Yabancı kontenjanı 
"TFF'nin yabancı bildirisi bugün çıkmadı, 1 sene önce de vardı. Doğru bir karar mıdır; bence 10 tane oyuncuya para ödenip 6'sının sahada olmasını doğru bulmuyorum. Sayı aşağı inmeli. Parası ödenen oyuncunun tribünde olması günahtır." 

"İbrahim Toraman bizim kaptanımız. Çok da sevdiğimiz bir oyuncu. Sözleşmesi imzalandıysa, yürürlüğe de girecektir." 

Stat konusu 
"Kulübün bazı stratejileri var. Açıklanması gereken zamanda açıklanır. Seçimden önce de söyledim, stat konusunda konuşmak için erken. Ay sonu gelince bunu açıklayacağız. Transfer sezonuna giriyoruz. Rakiplerimiz nisan ayından itibaren kombinelerini satışa çıkartıp kasalarına para koydular, biz bu konuda zaten gerideyiz. İnönü Stadı konusunda strateji ay sonuna kadar belli olur ve açıklarız." 

Taraftar kartı 
“Bizim Kulübümüzün dezavantajlarından bir tanesi, ‘neden yapmadın yerine, niye yaptın?’ sorusu soruluyor. Hep de olumsuzluk üzerine yönlendiriliyoruz. Taraftar kartı uygulamasını rakiplerimiz yapmış, biz de yaptık. Bu takdir edilecek bir şeydir. Beşiktaş için çok doğru bir projedir. Ana amacımız buradan bir gelir elde etmekten daha fazla Beşiktaş aile duygusunu yaratmaktır. Özellikle bu dönemde kongre üyelerimiz ve taraftarlarımız ile daha fazla iletişim kurabileceğimiz bir projemiz olacak. Bunu da bu kart üzerinden yapacağız. Bu anlaşmada Beşiktaş Kulübü'nün kasasından para çıkmayacaktır. Önümüzdeki günlerde bir lansman daha yapacağız. Kart1903 çıkmadan olaylar farklı yerlere çekildi. Bizim ilgilendiğimiz konu ise bu projenin doğru olduğunu iletmek. Burada bizim bir hatamız olmuş. Bunu daha fazla ileteceğiz. Beşiktaş'ın kasasına girecek olan %65 kısmı hepsi bize kar olarak gelecek kısımdır. %35'lik kısmı da masraflar düşüldükten sonra eğer kar edilecek kısımdır. Seçilen firmada 20 senelik bir şirkettir. Bu projede hep olumsuzluk üzerine konuşuyoruz. Bu karttan nasıl daha fayda sağlanılacağını konuşmaktansa burada şöyle, böyle diyerek olumsuzluklar üzerine konuşuluyor. Buda beni rahatsız ediyor. Yeni pazarlama ekibimize güveniyoruz. Bu konu ile ilgili Umut Bey’e söyledim, en kısa zamanda lansman yapacaklar. Bu iyi bir projedir. Şu anki kombinelerimiz bu bazda olacaktır. En çok satılan kart Beyaz Kart'dır. Beyaz Kart'ın bedeli 60 TL'dir. Bu karttan Beşiktaş'a gelecek kısım diyelim ki 40 TL'dir. Bu karttan 100 bin kişi alacak olsa bedelsel kısmı önemli değil ancak taraftarlarımızla iletişim kurmak. Bu taraftarımızı ve partner şirketin fayda sağlayacağı bir modeldir, Beşiktaş taraftarının da buna böyle bakmasını rica ediyorum.” 

"İstanbul dışı imkansız" 
"Bizim oyuncularımızın hepsi İstanbul'da oturuyor. Aileleri de İstanbul’da, kamp tesislerimiz de İstanbul’da. Her hafta deplasman gibi, ayrı şehirlerde oynamak hep deplasman havası yaratacaktır. Bu fikir olarak sempatik gelse bile, oyuncularımızın da aileleri var; İstanbul’a gelecekler. Bu fikrin olması imkansız gibi bir şey. Beşiktaş’ta her şey güllük gülistanlık değil, seçim sürecine bakmayın. 150 milyonlar geldi gitti ama rakiplerimiz ile aramızda büyük gelir farkı vardır. Bunu kapatmamız lazım. Stadı yapmamız lazım, stat gişe gelirlerine ihtiyacımız var. Stadımızda kapalı tribünün pahalı olduğu için dolmadığını düşünürsek, Anadolu’da oynayacağımız zaman stat gelirinin düşeceğini görebiliriz. Yani bu imkansız bir durumdur." 

Ronaldinho 
"Bizde pazarlamaya yönelik transfer çalışması olmaz, takımımıza katkı sağlayacak transferler çalışması olur. Pazarlama değil, rakiplerini yenecek bir takım istenir. Beşiktaş inşallah bu sene UEFA Kupası da oynayacak. Aceleci değiliz, Beşiktaş'ın adı çıktığında fiyatlar uçuyor. Sakiniz, rakiplerimiz bu transferi yaptı diye egosal bir durumumuz yoktur. İyi bir takım kuracağımıza herkes inansın. Futbol ile alakalı Önder beye sormanızı rica edeceğiz. Bundan sonra bu konuda yorum yapmayacağız, sadece ilkesel konulara yanıt veririz. Ronaldinho'nun ismi değil ama ücret yapılanması önemli. Ücret yapılanması bizim istediğimiz seviyede olursa profesyonel kadromuz da futbol takımına katkı sağlayacağını düşünürse böyle bir transfer olur." 

Sportif Direktörümüze güveniyoruz 
“Bizler 3 seneliğine yönetime geldik. Önder beyin sözleşmesi de 3 sene ve 3 sene beraber olacağız. Geçen sene de söylediğim gibi futbolda kesin laflar kullanılması kolaydır ama tutması zordur. Neyin ne olacağını şuandan bilsek, farklı şeyler konuşurduk.. Gündem neyi getirir bilemem ama ilkesel olarak söylediğim gibi Önder hocamıza güveniyoruz. Çok namuslu, işini iyi bilen saygın bir karakter. Futbol Şubesi arkadaşlarım da ona destek veriyoruz. Nasıl olmayacağını değil, olacağını konuşalım. Sizden de rica nasıl olmayacağını değil de nasıl olacağını konuşalım.” 

Slaven Bilic'le ilgileniyorlar mı? 
"Şuana kadar benim önümdeki raporda Bilic ismini hiç görmedim. Net alternatifler arasında olmadığını söylüyorum şuan için. Ama bunu sorunca diğer isimler de soruluyor. Lütfen bu konuları Önder Bey’e sorun.” 

Vodafone ile anlaşma 
“Vodafone ile yapılan anlaşma gerçektir. Vodafone gibi dünya çapında bir kurum, bizim gibi bir kulüp kamuoyuna yalan beyanda bulunmaz. Bundan evvel yapılan şeyler bizi alakadar etmez. Bizim açıkladıklarımız net ve doğrudur. 15 - 20 Temmuz'a kadar ana kontrat da imzalanmış olur. Rakip arkadaşlarımız bir çok projeler anlattılar, biz bu projeleri kulübümüze davet ediyoruz. Serdal Adalı Bey olmayabilir, yönetimindekiler de olabilir. Bu anlaşmaları kimle yaptılar, nelerle anlaştılar, eğer Beşiktaş'ın menfaatine göre bir şey görürsek değerlendiririz. Yapılan anlaşmaları bekliyoruz. Benim buradan bir talebim boşluğa düşerse bunu da söylerim. Talep ettik gelmediler diye açıklarım ama ben Beşiktaş'ın başındaki isim olarak Beşiktaş’ın menfaatleri ne gerektirirse onu yaparım. Bunu bekliyoruz." 

"Beşiktaş siyaset ile ilgilenmez" 
"Beşiktaş, Türkiye’nin en büyük camiasıdır ve Çarşı grubumuz da taraftar gruplarımızdan bir tanesidir. Beşiktaş, siyasetin yapıldığı bir yer değildir, Beşiktaş spor kulübüdür. Siyaset bizim işimiz değildir, siyaset partilerin işidir, Beşiktaş, siyaset ile ilgilenmez ve hiçbir zaman da öyle bir niyetimiz olmamıştır. Özellikle Gezi Parkı’ndaki olaylar, bizim seçim sürecimize geldiği için kamuoyu farklı yönlendirilmiştir. Bundan da rahatsızlık duydum. Bazı taraftarlarımız içeri alınmıştır. İçlerinde Genel Kurul üyesi olanlar da var. Ben kendi hukukçumu gönderip bilgi aldırıyorum ama net fotoğrafı görmemiz lazım. Her bireyin yaptığı suç kendine aittir, bireyi bağlar ve sahiplenme gibi bir durumumuz yok. Ama Genel Kurul üyelerimiz için kulübümüzün yapması gereken bir durum varsa bunu tabii ki yaparız. Bizim hükümet ile düzgün ilişkilerimiz vardır. Kongre sürecinde bu da yanlış yönlendirildi. Beşiktaş Kulüp Başkanının şahsi değil ancak kurum olarak hükümet ile ilgili işleri çok fazladır. Son dönemde başbakanımızın destekleri olmuştur, özellikle İnönü Stadı hakkında. Beşiktaş için başbakanla görüşmeler yaptım. Buradan Çin’e gittim bu görüşme için. Başbakanımız için gazetede ilan da verdik, bize çok büyük destek vermiştir. Camia olarak da bize verdiği destekten dolayı minnettarlık duyuyoruz." 

Fenerbahçe'nin açıklaması ve dava
“Fenerbahçe’nin yaptığı açıklamanın içeriğini bilmiyorum. Fenerbahçe ile bizim davamız da birbirinden farklılık göstermektedir. Aziz Yıldırım ile birkaç telefon görülmem oldu ama bunlar temenni niteliğindedir. Fenerbahçe kendi savunmasını ayrıca hazırlamaktadır. Ayrı hukukçuklar ile çalışmaktayız. Biz bir savunma sürecindeyiz. Şuan konuştuğumuz her konu davayı etkileyebilir. Lütfen bu süreçte benim veya yöneticilerimizin ağzımdan çıkmayanları haber yapmayın. Çünkü bunlar dava sürecini yönlendirmektir ve bu da kulübümüze zarar veren gelişmelerdir. Gazetelerde bazen görüyorum, bunlar doğru değil. Bizler doğru olanları zamanı gelince açıklarız”. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN