YANAL BUNU HAK ETMEDİ - Tunç KAYACI

YANAL BUNU HAK ETMEDİ


Günlerdir ha açıklandı ha açıklanacak Ersun Yanal'ın Fenerbahçe'ye teknik direktörlüğü. Gerçekten hocayı yıllardır çok yakından tanıdığım için üzülüyorum. Ersun Yanal, kendi kendini yetiştiren, donatan ve bileğinin hakkıyla, adeta tırnaklarıyla bir yerlere gelen bir isim.

Arkasında bir büyük takım lobisi yoktu, sıradan bir isimdi ama Denizlispor'da başlayan başarı öyküsüyle futbolumuza damgasını vurdu. Trabzonspor ve milli takım deneyimleriyle de yükselişini sürdürdü ve aranılan istenen bir aktör oldu her zaman.

Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama her gittiği takıma bir Ersun Yanal ekolü monte etti ve izlediğimiz zaman "Bu Yanal'ın ekibi" dedik. Göze hoş gelen, iyi hücum yapan, gözü kara takımlar oluşturdu. Zaman zaman sezon bütünülüğü açısından inişli çıkışlı takımlar oldu Ersun Yanal'ın ekipleri. Hatta en çok eleştiriyi de bu noktadan aldı. Genelde "İyi başlar ama sonunu getiremez" dendi Yanal'ın takımları için. Geriye dönüp baktığımızda bu eleştiriler pek de haksız sayılmaz. Ancak şu bir gerçek ki bazı kesimler alaylı bir gülümsemeyle karşılasa da, futbola bilgisayarı sokan isimdir Türkiye'de Ersun Yanal.

Gelelim Fenerbahçe olayına... Bu satırları yazarken veya bu yazı gazetemizde çıktığında bir ihtimal Fenerbahçe teknik direktörlüğü açıklanmış olabilir. Benim asıl üzüntüm, Fenerbahçe yönetiminin böyle kıymetli bir teknik adama yapığı muamele. Başkan Aziz yıldırım biliyor ki hoca Fenerbahçe'ye gelmek için can atıyor ve kulağı telefonla gelecek bir çağrıda. Çünkü kendine güveniyor ve bu bilgi birikimiyle bu enerjisiyle ve büyük takım çalıştırma özlemiyle ve arkasına alacağı büyük taraftar gücüyle Fenerbahçe'yi büyük hedeflere uçurmanın sabırsızlığı içinde. İşte benim de takıldığım nokta bu ve bunu benim gibi Fenerbahçe yönetimi de çok iyi biliyor. Bence Yanal'a bu muamele yapılmamalı, yapılmamalıydı.

Bir anlamda hocanın zaafından yararlanmaktır bu "Sen nasıl olsa ceptesin, biz biraz daha yabancı isimler üzeride dolaşalım, olmazsa anlaşırız" muamelesidir yaşanan. Bu gerçek, Fenerbahçe için de, Ersun Yanal için de daha işin başında doğru bir duruş değil. Sen daha sezon başında hocana bu muaemeyi yaparsan işin sonu pek güzel bitmez. Örnek mi! Samet Aybaba... Beşiktaş bir sürü adayı dolaştı ve en sonunda "nasıl olsa gelmek için can atıyor" diye bildiği Samet Aybaba ile anlaştı. Ne oldu sezon sonu? Çok önemli başarılı işler yapmasına rağmen çok kolay harcadılar Aybaba'yı.

Sözün özü; Benim bildiğim Ersun Yanal her ne olursa kulübün ismi ne olursa olsun kendini ezdirmez ve ezdirmemeli. Fenerbahçe'nin başına gelecekse  ya da gelmişse böyle gelmemeli.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Tem

O SEN BU SENE GİBİ!

22Oca

RİZE'NİN DİRİLİŞİ!

23May

EKOL OLUŞMAYA BAŞLADI!

05Nis

SESSİZ KAÇIŞ!

23Mar

KONYASPOR TARİH YAZDI!