HOŞ GELDİN BELEDİYE! - Tunç KAYACI

HOŞ GELDİN BELEDİYE!


İstanbul Büyükşehir Belediye bir sezon aranın ardından yeniden Süper Lig'e dönmek için büyük bir avantaj yakaladı. Artık onlara 'hoş geldin' diyebiliriz. İkinci bilet için yarış ile ateş hattındaki müthiş mücadele ise son haftaya kadar sürecek.

Yolun sonu görünüyor... İstanbul Büyükşehir olağanüstü bir aksilik olmazsa Süper Lig’e geldi gibi. Peki ikinci ve 3. takımlar kim olcak? İşte bu sorunun cevabı hem zor hem de kolay. Biraz açalım. Görünen tabloya baktığımızda ilk 6 içinde 3 takımın Süper Lig’e gelmesi kesin. Ancak ilk ikiden çıkacak 2. takım için gerçekten çok zor bir 4 hafta var önümüzde. Sezonun ilk yarısı bittiğinde bana sorsanız İstanbul

Belediye’den önce Ankaraspor’u söylerdim Süper Lig için. Ancak Başkent ekibi özellikle içeride öyle sürpriz yenilgiler aldı ki, hepimizi şaşırttı.

Ankara savunmayı unuttu

Ankaraspor’un görünen en büyük sıkıntısı savumadaki fahiş hatalar. Bazı takımlar vardır takım savunmasında sıkıntılıdır. Ankaraspor’un böyle bir duruşu yok, ancak iyi oynarken yediği bir hücumda beklenmeyecek bireysel hatalarla golü kalesinde görüyor. Üstelik çok kaliteli ve zengin savunmanın da bir türlü istenilen verimlilikte olmaması hesapları alt üst etti. O nedenle ciddi ilk iki adayı olarak son haftalara giriyorlar ama karşılarında da çok ciddi ve şimdilik daha şanslı iki takım var. Balıkesirspor ve Orduspor’un yakaladıkları bu fırsatı kolay kolay bırakmak istemeyecekleri kesin.

Balkes ve Ordu bir adım önde

O nedenle ikisinin de takılmasını beklemek zorunda kalacak Ankaraspor, hedefine ulaşabilmek için. Play-Off ayrı bir mücadele. Çünkü puan usulu değil, ikili maçlar şeklinde geçecek ve sıralamada 3. veya 6. olmak çok şeyi değiştirmiyor. Önemli olan bu gerilim içindeki ikili maçları kaldırabilmek. Samsunspor ve Mersin İdmanyurdu iki Play- Off adayı kozlarını Samsun’da paylaşırken biraz analiz yaptım. Çünkü, Samsunspor kazansaydı bu hafta Ordu deplasmanına ilk iki iddiasıyla giderdi ama bunu başaramadılar. Bundan sonra Play-Off’tan Süper Lig’e çıkmak isteyen hocalar takımlarını her zamankinden daha fazla motive edebilmeli. Çünkü kendilerini, bekleyen bu birbirinden zorlu maçlara çok daha güçlü girmeliler. Hep söylediğimiz gibi bu sezon yarış bir başka. Küme düşme hattına gelince; orada işler hâlâ karışık. Bu bölgedeki takımların birbirleriyle yapacakları deyim yerindeyse 6 puanlık hayati önem taşıyan maçlar var. Bir anlamda kendi kaderlerini kendileri belirleyecek. Bekleyip göreceğiz yarışın sonunda kimlerin güleceğini...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Tem

O SEN BU SENE GİBİ!

22Oca

RİZE'NİN DİRİLİŞİ!

23May

EKOL OLUŞMAYA BAŞLADI!

05Nis

SESSİZ KAÇIŞ!

23Mar

KONYASPOR TARİH YAZDI!