ATAN KAZANACAKTI! - Tunç KAYACI

ATAN KAZANACAKTI!


Gerçekten sahaya çıkan 11’lere baktığımızda gariplik Galatasaray’dı. Mancini yine şapkadan tavşan çıkarmış ve Semih’i sağ beke çekmişti. Semih’in önünde de Sabri koymuş ve Eskişehirspor’un Erkan ve Tarık Çamdal’dan oluşan sol kanadını etkisiz hale getirmeyi planlamıştı. Ancak ilk 45 dakikada bütün Eskişehirspor atakları hemen bu kanattan geldi. Yani Semih, Mancini’ye “Beni burada oynatırsan benden bu kadar” der gibiydi. Her ne kadar Mancini hücumdayken 3’lü savunmadayken 4’lü bir anlayış içinde olsada uygulamada böyle olmadığını gördük. 

Aslında iki takımında şimdiye kadar ki sezonluk performanslarına baktığımızda kolay bir maç olmayacağını gösteriyordu. Bir kere Süper Lig’in en az gol yiyen iki takımı, çok pas yapan iki takımı ve rakibe cepheden en az pozisyon veren iki takımı sahada mücadele edince gol de zor olur. Nitekim ilk yarıda Galatasaray adına iki Eskişehirspor adına da tek bir pozisyon vardı notlarımızda ve iki kaleci gole izin vermedi başarılı kurtarışlarla. 

İkinci yarıya Ertuğrul Sağlam tecrübeli bir silahı oyuna aldı. Özgür çıktı, Necati hücumcu olarak gol yollarında izledik. Orta alanda kıyasıya bir mücadele yaptı iki takım. Ancak pres olarak alan savunması olarak Eskişehirspor ne yaptığını bilen taraftı. Özellikle rakip hücuma kalkarken Eskişehirspor orta alanı taktik faullerle tehlikeli atakları başlangıçta durdurdu. Özellikle iki takımın en başarılı yaptıkları iş savunmanın önündeki oyuncularının görevlerini iyi yapmalarıydı. Zaten bu bölgedeki aksama bir anlamda skor anlamında değişikliği getirebilirdi. 

Nitekim 65. dakikadan sonra Galatasaray’ın orta alanıda çözülmeler başladı ve Eskişehirspor’un tehlikeler yarattığını gördük. Ancak 70. dakikada Galatasaray atağında Sneijder klasına yakaşır bir gole imza atarak takımını öne geçirdi. 

Mancini ilk değişikliği 83’te yaptı ve günün başarılı ismi Yekta’nın yerine Hamit’i soktu. Oyunun geri kalan bölümünde Galatasary tecrübesiyle skoru korudu ve 52. Ziraat Türkiye Kupası’nı kazanan taraf oldu. Eskişehirspor niye kaybetti derseniz sezon başından beri yaşadığı hastalığı gol yollarındaki etkisizliği kaderlerini belirledi.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Tem

O SEN BU SENE GİBİ!

22Oca

RİZE'NİN DİRİLİŞİ!

23May

EKOL OLUŞMAYA BAŞLADI!

05Nis

SESSİZ KAÇIŞ!

23Mar

KONYASPOR TARİH YAZDI!