DOMO ARRİGATO - Mustafa Korhan GÜN

DOMO ARRİGATO


2014 FIVB Dünya Grand Prix A Grubu mücadelesinin ilk günü, bugün Ankara'da başladı. Bayan milli takımımız, ilk maçında Japonya ile karşı karşıya geldive salondan 3-0 galip ayrıldı. Maçtan çok kısa olarak bahsetmek istiyorum.

Karşılaşmanın ilk setinde, Gözde ve Neriman'nın hücumlarının yanı sıra, Kübra'nın bloklarıyla etkili olduk ve son anları büyük bir çekişmeye sahne olan seti zorda olsa 29-27 kazandık.

Bu çok zorlu geçen setin ardından oyundan kopan Japon takımı, özellikle kendi yaptıkları hataları arttırarak oyundan kendi kendilerini düşürdü. Fark bir ara 14-6'ya kadar 8 sayı yükseldi. Bu sayıdan sonra ise set karşılıklı sayılara devam etti ve takımımız bu seti 25-19 kazandı.

Maçın son setine baktığımızda ise Japon milli takımı antrenörü Manabe, oyuna Ishida, Ishii, ve 2. pasörleri Miyashita'yı alarak 3'lü değişiklik ile başladı. Bu değişikliğin can verdiği Japonya önce 4-0, ardından da 9-3 öne geçmesine rağmen, üstünlüğü yine arda arda yaptıkları hücum hatalarıyla, topları auta vurarak takımımıza kaptırdı. 2. teknik mola sonrasında da seyirci baskısını da arkasına alan Sultanlarımız, maçın sonlarında Gamze Alıkaya'nın etkili servisleri ile daha da rahat girdi. Böylece seti de 25-21 kazanarak maçtan 3-0 galip ayrıldı.

Karşılaşmanın geneline bakacak olursak, Neslihan'ın yokluğunda takımımızda pasör çaprazı oynayan Seda, gelecek maçlar için umut vermedi. Naz'ın yokluğunda Asuman, zaman zaman faullü paslar atsa da tercihlerini çok beğendim. Bu durum aslına maçın kazanılmasında çok önemli bir faktördü. Fakat deplasman maçlarında biraz daha dikkatli olması gerek. Başka sahalarda çoğu pasa faul çalarlar. Maçta antrenörümüz Massimo Barbolini, her set Güldeniz-Seda değişikliği ile hem Seda'nın hücum zafiyetini hem de Neriman'nın servis karşılama zaafiyetini bir nebze olsun gidermeye çalıştı ve bunda da çok başarılı oldu. Takımımızın genel olarak servis gücünü pek iyi bulmadım. Daha zorlu maçlarda bu servis kesinlikle yetmeyecektir. Kısa vadede de özellikle son gün onayacağımız Rusya maçında. Son olarak, Ankara seyircisi takımı çok güzel destekledi. Bunu da göz ardı etmemek gerek. İnşallah yarın salon hafta sonu olması nedeniyle daha da çok dolar ve takımımızı ateşler.

Japon takımına bakacak olursak karşılaşma boyunca Gizem ve Neriman arasına attıkları servislerle bizi zorladılar. Ayrıca Gizem'e attıkları kısa servisler de başarılı oldu. Milli takımımızın hiç servisten direk sayı alamadığı maçta, Japonlara karşı etkili olduğumuz 4 numaradan hücumlar ve blok üstünlüğüne karşı ise hiç önlem alamadır. Buda maçı kaybetmelerine neden oldu.

Millilerimiz yarın, günün mağlubu Amerika karşısına mutlak galibiyet için çıkacak. Rusya'nın Amerika'yı 3-1 yendiği karşılaşmayı da izledim. Amerika takımında orta oyuncusu Akinradewo haricinde hiç bir oyuncu bana göre göz doldurmadı. Olimpiyat sonrası takıma katılan yeni oyuncular, genç Rusya'ya karşı gelecek için hiç ümit vermedi. Tek artı yanları hızlı oynamaları. Ama buda genç takıma çok kolay hata yaptırıyor. Yarın Amerika karşısında mutlaka bugünün aksine iyi servis atılması gerek, özelliklede Hill'in üzerine. Böylece rakibimizi köşelerden oynamaya zorlamalıyız. Amerika'nın pasör çaprazı'nın da zayıf olması göz önüne alınırsa, ön ortada iki orta oyuncusunu da blokla durdurursak. Kolay bir galibiyet alırız diye düşünüyorum.  

DOMO ARRİGATO*:  Japonca teşekkür ederim manasına gelen tekerleme.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
08Ağs

DOMO ARRİGATO

06Nis