HENTBOLUN ROLÜ - Dr.Neşe KORKMAZ

HENTBOLUN ROLÜ


Duygusal kontrolsüzlük, ani karar verme, dikkat dağınıklığı ve odaklanamama sorunlarında sporun önemi.

Bizim davranışlarımızı belirleyen mantık ve duygularımızdır. Toplum olarak daha duygusal düşündüğümüz için içimizdeki adalet duygusuna uymazsa bile, toplumun vicdani baskısı bazen adil olmayan kararlar almamıza neden olur. Çünkü çocukluktan itibaren duygusal baskıyla büyütülmüşüz.

Anne yaramazlık yaparsan seni daha az severim, öğretmen ben uslu çocukları daha çok severim diyerek bu duygusallık, tüm toplumda yerleşmiş davranış modeli haline gelmiştir. İşte burada spor devreye giriyor ve çocukluk çağında yüzme ve atletizm haricinde hentbol; voleybol ve basketbola göre daha erken yaşta oynanabilecek bir spordur.Hem fiziki, hem ruhsal gelişim açısından çok önemlidir. Özellikle takım oyunu olduğu için disiplinize olmayı, çevik, reflekslerinin gelişimi, esneklik ve hızlı karar verme gibi önemli becerileri bireye kazandırır.Ve çocuklukta bu becerileri kazanan bireylerde ,bu davranışlar hayat biçimi haline gelir. Etkin ve mantıklı karar verme mekanizmasını geliştirir.

Sonuç olarak buradan da anlaşılacağı gibi, ne kadar erken yaşta hentbole başlanırsa duygusal kontrolsüzlük, ani karar verme, dikkat dağınıklığı ve odaklanamama sorunlarının aşılmasında önemli bir araç olacaktır HENTBOL.

Sevgiyle ve sporla kalın.

Kaynak:hentbolhaber

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
28Oca

SPORDA DENGELİ BESLENME

29Haz

HENTBOLUN ROLÜ