ÜFÜRÜKTEN TAYYÂRE…. - Coşkun KAMAÇ

ÜFÜRÜKTEN TAYYÂRE….


Sezonun ilk yarısında hem sakat ve cezalar, hem de kadronun alternatifsiz oluşu nedeniyle bazı futbolcuları alışık olmadıkları mevkilerde oynatmak zorunda kaldı teknik adamlar.

Adeta “üfürükten tayyâre” icat etmek durumunda kalan Okan Buruk; devre arası transferlerini gerçekleştirdikten sonra taşları yerli yerine oturtmaya ve başarılı takımı da bozmayarak “istikrâr”ı sağlamaya çalıştı.

Ancak Bilica gibi yıllarca stoper mevkiinde oynayan bir oyuncuyu da Elazığspor’un çok kolay gol yemesinden dolayı ön liberoda oynatarak, Brezilyalının “ön kesici” özelliğinden faydalandı.

Bilica çok koşması gereken ön liberoda bunu da gerçekleştirdi ve yaşı da futbolda kemâle erdiğinden; fizik olarak düşüş yaşadı doğal olarak.

Nitekim Kasımpaşa maçındaki tartışılan performansı sonrasında Eskişehirspor maçında kesik yedi, Gençlerbirliği maçında da yeniden aynı bölgede yerini alarak oynadı.

Eskişehirspor maçında ülkesinden geç döndü diye kadroya almadığı Marvin’in yerine Çağlar’ı oynatan Okan Buruk, adeta koridor haline dönüşen savunmanın soluna önlem alamazken, Çağlar da uzun süredir oynamamanın sıkıntısıyla maç boyunca zor anlar yaşamıştı, hatırlarsanız?..

Habib Sow ve Mehmet Nas’ın kart cezalısı olarak oynamadığı Gençlerbirliği karşılaşması öncesinde “önemli kayıp” başlıklı yazımda, “Savunmanın göbeğine Habip Sow’un yerine Bilica çekilmeli ve öyle devam edilmeli. Çünkü; hiç değilse top Bilica’ya geldiğine yüreğimiz ağzımıza gelmez, Sow’da olduğu gibi…

İnşallah Okan hoca, Habip Sow’un kart cezalısı olduğu Gençlerbirliği karşılaşmasında Çağlar’ı stopere çekerek orada yeni bir “Sow vakası” yaşatmaz bizlere…” diyerek, Okan Buruk’a uyarıda bulunmuştuk.

Ama gelinen noktada Okan Buruk zaten oynatmak için bahane aradığı Çağlar’ı tercih ederek Vranjes’in yanına “tek ayaklı” Çağlar’ı yerleştirerek, yeniden “üfürükten tayyâre” yapmaya başladı.

Zaten sonrası malûm?..

Dakika 16, Stancu’nun düşe-kalka yaptığı ortaya yanında olan ve lütfedip ayağını dahi uzatmayan Çağlar bu oyuncuya orta yaptırırken, Jimmy Durmaz’ın da rahat gol atmasını sağladı.

Dakika 30; Elazığspor’un yine koridor haline gelen sol tarafından nefis hareketle ceza alanı çizgisine kadar inen Hakan; topu penaltı noktası önündeki Stancu’ya aktarırken, hemen yanındaki Çağlar da tıpkı tribündekiler gibi bu şık golü ancak seyretti.

Ve dakika 67; Stancu, taç atışından gelen topla soldan süratle indi.  Ortasında ceza alanı çizgisi üzerinde bulunan Çağlar; topu kafayla yaklaşık 15 metreden kendi kalesine göndererek skora etkisini devam ettirdi.

Savunmanın göbeğinde Çağlar’ın yetersiz performansıyla sıkıntı yaşayan Elazığspor ve zor maçı kolaya dönüştürerek bu sıkıntılardan faydalanan Gençlerbirliği…

Maçın özeti kısaca bu…

Üst üste çıktığı iki deplasmandan “0 puan” çeken Elazığspor, aslında 6 puan alabileceği bu karşılaşmalardan bireysel hataların yanı sıra, tercih hatalarıyla da ne yazık ki üzüldü.

Okan Buruk hiç gereği yokken, yeniden “üfürükten tayyare” yapmaya başlayınca,  skora damgasını vuran maçın adamı Çağlar; birinci, alınan sonuçların ardından Elazığspor ise haftalar sonra yine düşme hattı bölgesine inerek, sıralamada on altıncı oldu.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

YENİ ELAZIĞSPOR!

12Ara

ELAZIĞSPOR'A DAİR

27Eyl

MÜCADELENİN GÜCÜ...

24Nis

RAHATLADIK!..

20Mar

KAZANMA ALIŞKANLIĞI