LİG BAŞLARKEN - Coşkun KAMAÇ

LİG BAŞLARKEN


Uzun süredir yazı yazmadığım için bazı okurlarım tarafından eleştirildiğimi biliyorum.

Ancak bir önceki köşe yazım olan “Devir Değişti”de belirttiğim konular, bugün bile güncelliğini korurken, menajerlerin tuzağına düşen kulüplerin, transferde hayal kırıklığı yaşadıklarını ve kazıklandıklarını da görürken, nasıl bir borç batağına saplandıklarını da pekalâ anlayabiliyoruz..

*** *** ***

Sezon öncesinde yapılan hazırlık maçları, skordan ziyade takımların sahaya yansıtacağı performans açısından önemlidir.

Bu nedenle hocalar; ligde sahaya sürecekleri kadrolarına son rötuşları bu hazırlık maçlarında verirler.

TSYD Ankara şubesinin düzenlediği dörtlü futbol turnuvasında Elazığspor, Gençlerbirliği, T.Konyaspor ve Erciyesspor takımlarını, ligin başlamasına bir hafta kala izleme fırsatını bulurken, ligin iki yeni takımının finâl oynaması; başta favori gösterilen Gençlerbirliği ve Elazığspor’da beklenmedik sonucu ortaya koydu dersek yalan olmaz tabi ki…

Genel olarak bakıldığında, henüz arayış içerisinde olduğu gözlenen Gençlerbirliği’nin yanı sıra, genç-gurbetçi oyunculara yönelen Elazığspor’un, yapılan bu transferlerde bir hayal kırıklığı yaşadığını söylemek pekâlâ mümkün…

*** Liderlik yapacak oyuncu yok…

Geçtiğimiz sezon sonunda Sedat Bayrak, Orhan Ak, Bülent Ertuğrul ve Sinan Kaloğlu gibi tecrübeli oyuncularla yollarını ayıran Elazığspor’da gözle görülen en büyük eksiklik; sahada liderlik yapacak bir oyuncunun olmayışıydı.

Tecrübeli kaleci İvesa ve stoper Bilica bu sorumluluktan kaçınırlarken, takımı yönetecek lider oyuncunun olmayışı da sahadaki disiplinsizliği öne çıkarttı.

*** Savunma güven vermedi

Geçen sezon Elazığspor’un ligde kalmasında büyük payı olan kaleci İvesa’nın uzun boyuna rağmen, özellikle yan toplarda zamanlama hatası yapması ve oyuna konsantre olamaması henüz hazır olmadığı izlenimini verirken, ikinci maçta kalede görev yapan Zülküf’ün de süper ligi kaldıracak tecrübeye sahip olmadığını ortaya koydu.

Yine Brezilyalı oyuncu Bilica’nın müdahalelerde ağır kalışı çabuk ve süratli forvetler karşısında zor durumda kalacağının bir göstergesi oldu Erciyesspor karşısında…

Savunmanın solunda oynayan Özgür, mücadeleci oyununa rağmen hücumda pek etkili olmazken, Adem Alkaşi; lig öncesinde Elazığspor’un “en hazır oyuncusu” olarak öne çıktı.

*** Alper geliyor!..

Elazığspor’un az bir paraya opsiyonunu kullanarak mukavelesini uzatabileceği, ancak ne hikmetse bundan vazgeçip Akhisar’a kaptırdığı Bosna-Hersek Milli takımı oyuncusu Sesar’ın yerine arayışlarına devam ederken, elindeki değerin kıymetini de görme fırsatını buldu.

Yılmaz Vural’ın geçen sezonun son lig maçı olan Sivasspor karşılaşmasında oyuna sokup, hemen ardından oyundan alarak rencide etmeye çalıştığı genç Alper’deki cevheri gören Norveçli Sollied’i de kutlamak gerek.

Çünkü oyunu iki yönlü kullanan, uzun ve derin paslarla etkili olan Alper; ön liberoda görev almaya hazır olduğunu adeta haykırıp durdu maç boyunca…

*** Serdar Gürler takım oyununda yok

Elazığspor’un geçen sezon yükselen değeri Serdar Gürler’in adı Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor gibi takımlarla anılmasına rağmen, bu transfer gerçekleşmemişti.

Böyle olunca da çok arzuladığı transferi yapamayan Serdar Gürler, mukavelesi devam ettiği için bordo beyazlı takımda futbol hayatını sürdürmeye devam etti.

Ancak Erciyesspor karşısında izlediğimiz Serdar Gürler, takım oyunundan ziyade bireysel oyunu tercih ederek, takımına çok fazla katkı sağlayamadı.

*** En yararlı transfer Serdar Özkan…

Orta alanın solunda görev yapan ve daha 17-18 yaşında Beşiktaş Paf takımında oynarken Elazığspor’un kapısından dönen Serdar Özkan, futbol olgunluğuna erişerek geldiği Elazığspor’a tecrübesiyle çok şeyler katacağını oynadığı futbolla gösterirken, kalitesini de ortaya koydu.

Ancak aynı olgunluğa sahip Mehmet Nas ve İbrahim Kaş’ın (şimdilik) hazır olmadıkları da sahaya yansıttıkları oyunla gözlemlenmiş oldu.

*** Golcü sıkıntısı devam ediyor

Geçen sezon gol yollarında sıkıntı yaşayan ve çeşitli alternatifler üreterek bunu çözmeye çalışan Elazığspor’da aynı sıkıntının yeni sezonda da devam edeceği muhakkak…

Çünkü TSYD turnuvasında Marvin’i santrfor olarak sahaya süren Sollied, Hollandalı’dan randıman alamayınca, bu bölgeye “nokta transfer” yapılmasına hız verdi.

*** Sonuç olarak…

Yılmaz Vural gibi heyecanı olan ve yedek kulübesinde bir dakika bile oturmayan bir hoca yerine, maç boyunca fazla heyecanlanmayan ve sakinliğiyle dikkat çeken bir Norveçli Sollied hocayı izleyeceğiz…

Oyuncu izleme ekibinin tespit ettiği ve yönetimin de aldığı Türkiye liglerindeki genç oyuncuların yetersizliği geç de olsa anlaşıldı ve birçoğuyla yollar ayrıldı.

Geçtiğimiz sezon o dönemdeki adıyla Bank Asya 1.lig’den kalan oyuncuların süper ligi kaldıramayacağını belirterek gönderenlerin, Almanya ve Hollanda’nın alt liglerinden getirdikleri gurbetçi oyuncuları Elazığspor’a layık görmelerindeki çelişkiyi de anlamak pek mümkün değil!..

Erciyesspor karşısında sahadaki takıma Aydın ve Serdar Gürler’i de eklediğimizde, yüzde 90’ını eski oyuncuların oluşturduğu bir Elazığspor izleyeceğiz.

Bu da şu demektir…

Transferlerin büyük çoğunluğu tam bir hayal kırıklığı?..

Lig başlarken sıkıntı yaşamama adına Elazığspor’un elini çabuk tutup, “nokta transferleri” bir an evvel yapması gereklidir…

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 2

YAZARIN SON 5 YAZISI
25Ara

YENİ ELAZIĞSPOR!

12Ara

ELAZIĞSPOR'A DAİR

27Eyl

MÜCADELENİN GÜCÜ...

24Nis

RAHATLADIK!..

20Mar

KAZANMA ALIŞKANLIĞI