HAKEMLİK MUM GİBİ ERİYOR! - Binali KARTAL

HAKEMLİK MUM GİBİ ERİYOR!


Son zamanlarda yapılan yanlış uygulamalar sonunu hakem hatalarının tavan yaptığı bir dönemden geçmekteyiz, bu günlerin geleceği dünden belli idi. Sesimizin çıktığı kadar bağırıp dilimizin döndüğü kadar anlatarak yazıp çizsek te birilerinin işine gelmediği için herkes suyun akışına kaptırmı kendisini akıp gidiyor. Ama yinede nedenleri yazacağım. Okuyup hak verenler doğruyu görenlerin yüreğine su serpmek için.

MHK’n eğitim düzeninin yanlış olmasının yanında görevlendirdikleri eğitimcilerde eğitimci vasıflarına haiz değiller. Kapasiteleri çok düşük eğitimcilerin atanması, yetersiz bölge sorumluları, dönemlerinde hakemliği bile beceremeyenlere teslim edilen yönetim kadroları ve Ahbap-Çavuş ilişkileri akabinde gelen koskocaman bir başarısızlık. Hakemlerimizin durumu ortada. Sağlanan üst düzey imkanlara rağmen hak etmeyen hakemlerin terfileri ve takip eden süreçte bütün bunlar alt alta konulduğunda hakemlerin arasında oluşturulan düşmanlık. Peki bütün bunların farkında mısınız? Sanmıyorum.

Klasmanları adil yapmadığınızdan her taraftan inanılmaz tepki ve serzeniş lere muhatap oldunuz. Bunlarında Farkında değilsiniz değil mi?

En önemlisi de geçen yıl aday hakemliğe müracaat sayısı 24.000 yürekli genç size geldi. Türkiye genelinde sizin tabanınızdaki iş bilmezlerin yaptığı anlamsız elemelerle 7.000 kişiyi aday adayı yaptınız. Aslında bu bir suçtur. Spor Yapmak Yani Hakemlik Yapmak İsteyen Herkesin Anayasal Hakkıdır. Siz üzümün çöpü armudun sapı diye ayrım yaptınız bunu biliyor musunuz? Bildiğinizi sanmıyorum.

Bir de yüzünüze gözünüze bulaştırdığınız, aday hakemliği üniversiteye taşıma hususu. Hakemlik okul sıralarında değil, çamurlu, karlı topraklı zeminlerde pratik yaparak öğrenilir. Hakemliğin üniversitesi olmaz. Hakemlik yürekli insanların sahada icra ettiği bir sanattır. Üstüne üstlük hakem adamlarından 200 TL gibi bir haraç alıyorsunuz.

Hakemliği hobi olarak yapacak adamdan para alırsanız YARIN MAZALLAH BEDELİ TÜRK FUTBOLUNA ÇOK AĞIR OLUR. BUNU DA TARİHE NOT DÜŞÜN BİNALİ KARTAL DEMİŞTİ DERSİNİZ.

En son diyeceğim sözü söylüyorum:'' Lütfen Herkes Ders Çıkarsın'' diye.

Binali KARTAL, Eski FİFA  Yrd.Futbol Hakemi 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Şub

GÜNÜMÜZ FUTBOLUMUZDA FUTBOLCU!

06Ekm

HAKEMLİK MUM GİBİ ERİYOR!

12Tem

NEDEN DÜNYA KUPASINDA YOKUZ!

10Haz