ANLATIYORSUNUZ DA; DİNLEMİYORSUNUZ… - A.Coşkun ATLAS

ANLATIYORSUNUZ DA; DİNLEMİYORSUNUZ…


Dünya futbolun da değişen bütün kanun ve kurallar, kulüplerin daha doğru yönetilmesi, futbolcuların daha güvenli spor yapabilmeleri, son olarak, bana göre en önemlisi; futbol severlerin daha göze hoş gelen müsabakalar izleyebilmesi için uygulamaya girer.

Bu kurallar Fifa ya bağlı her ülkenin federasyonuna gönderilir. Türk futbol medyasındaki bir takım kişiler bu kurallardan lig öncesinde veya lig devam ederken sürekli bahsedip birbirlerine caka satarlar. “Tv programlarında eski hakemlerimiz çıkıp spekülasyon yaratıyorlar. “Rahatsız” oldukları konular oluyor ve dile getiriyorlar.”  

Bu hafta sonu konuşulan konu derbi idi. Türkiye’de futbol severler derbi haftalarını çok renklendirir, herkesin bir fikri olur. Şahsım adına derbiyi bir de benden dinlemenizi isterim.

Lider Fenerbahçe Spor Kulübünün puanlar kaybetmesiyle şampiyonluk yarışının iyice kızıştığı şu günlere denk gelen Beşiktaş -  Galatasaray derbisi, iki takım içinde tam bir trajik drama filmi gibi idi. Bir tarafta konsantrasyonu Chealsea maçında takılı kalan Galatasaray takımı, diğer tarafta haftaya ikinci sırada giren büyük baskı altında maça çıkan Beşiktaş takımı… Hal böyle iken, o derbiden iyi futbol beklemek yanlış olurdu. Vasat bir derbi izledik, fakat çok trajik karelere şahit olduk.

Galatasaray takımının en önemli silahlarından biri, Arenada oynadıkları maçlarda ilk on beş dakika rakip takıma kurulan hızlı paslarla ve koşularla uyguladıklarıbaskıdır.

Maçın kayıtlarını incelediğinizde, ilk on beş dakika içinde hakem Cüneyt Çakır Galatasaraylı futbolculara yapılan faulleri “es” geçmemiş, lakin sarı kartlarını “es” geçmiştir.

Bana göre Galatasaraylı futbolcular ilk çeyrekte dövdürülmüştür.

Beşiktaş kalecisi Tolga Zengin’in sakatlanması ile oyuna giren Cenk Gönen’in ise 84. Dakikadan sonra oyunda tutulması bir insanlık ayıbıdır.

Eski hakemlerimizden birisinin söylediği Dany olayına gelince…

Galatasaray Futbol takımı bu futbolcuyu kademe hatasından ve birebir pozisyonlardaki acemiliğinden dolayı satmak, ya da kiralamak istemiştir.

Beşiktaşlı yöneticiler bu futbolcunun kasetini izlediklerini varsayıp transferi gerçekleştirdiğini varsayarsak, hatalı olan ya da olanlar kimdir?,  sizlerin takdirine bırakıyorum.

Maç sonu Felipe Melo’nun dansına gelince…

Bu konuda iki söylenti bulunmaktadır. Bir gurup “bu bir dans yanlış anlaşılmasın” derken, diğer gurup; “böyle dans olmaz. Türk ananelerine son derece terstir, cezası verilmelidir “ demekte. Futbolunu ne kadar beğensem de, bu futbolcu artık kendine çeki düzen vermelidir. Bu kaçıncı icraatın Felipe Melo?.. Bu arada TFF’nin küfürün bitmediği ortamda geri planda kalıp bu dans olayına istinaden, yayıncı kuruluştan görüntüleri isteyip, PFDK’ya sevk etmesi çok manidar.

Beşiktaş takımına gelince, çok iyi mücadele ettiler, iyi paslaştılar hatta net pozisyonlar ürettiler, fakat golü bulamadılar. Onlar adına kaybedilen puan için geçmiş olsun demekten başka seçeneğimiz yok.

Trabzon spor kulübü geçen hafta içi belki de sezonun en zor maçına çıktı. Juventus gibi bir takımla üstelik deplasmanda kora kor mücadele ettiler. Gerek mantalite, gerek tecrübe konusunda Juventus çok üstün olduğu için talihsiz goller yediler. Ben şahsım adına şu anki şartlara rağmen takımına oynattığı bu güzel oyun için Hami Mandıralı ya tebriklerimi sunuyorum. Umarım ikinci ayakta Juventus takımını eler Avrupa arenasında yollarına devam ederler.

Yukarıda belirttiğim gibi Tv programlarında kişiler konuşuyor anlatıyor, sonrasında yazılıp çiziliyor.

Tek ricam; Türk futbol severleri artık spekülasyonlarınızla şaşırtmaya çalışmayın. Reytingleri arttırmak uğruna, kişilerin kurumların haklarını yemeyin.

Konuştuklarımızın kaynağından emin değilsek “şahsen benim fikrim” gibi zamirler kullanın.

Tamam anlatın anlatacaklarınızı ama, önce karşınızdaki kişileri de net dinleyin…

 

 

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
18Nis

BORSA ÇÖKTÜ…

27Şub
20Şub

SESSİZLİK BİTTİ!..

24Ekm

SPOR REFORMU NE ZAMAN?..

10Ekm

MENTAL FARKLAR !...