Lider Bitirdik

2013 Bayanlar Avrupa Ligi A Grubu 1. Ayak karşılaşmalarının üçüncü ve son maçında Millilerimiz, Bulgaristan´ı 7-21, 13-21, 26-24, 21-18 ve 15-6 `lık setlerle 3-2 mağlup ederek, Avrupa Ligi´nin ilk ayağını 7 puanla lider tamamladı.

PAYLAŞ
Spor Maraton -

Türkiye Voleybol Federasyonu Cengiz Göllü Voleybol Salonu'nda oynanan karşılaşmayı Türkiye Voleybol Federasyonu Başkan Vekili Mustafa Ekşi de izledi.

Karşılıklı servis hataları ile başlayan maçın ilk setinde durum 4-3 oldu. 8-3´te fark 4 sayıya çıkınca, Antrenörümüz Mehmet Bedestenlioğlu ilk mola hakkını kullandı. Molanın ardından hücum ve blok üstünlüğünü sürdüren Bulgaristan, teknik molaya 12-4 önde girdi. Mola sonrası Asuman takımı iyi yönlendirerek, Bulgaristan´ın blok sistemini bozmaya çalıştı. Bu sırada Bulgaristan, plaselerle sayılar bularak, seti 21-7 kazandı ve 1-0 öne geçti.

İkinci sete iyi başlayan Milli Takımımız, iyi servis atarak ve iyi hücum yaparak, durumu 5-1 yaptı. 4 sayılık farkın ardından, Bulgaristan 8-8´de eşitliği yakaladı. Eşitlik sonrası az hata yapan ve Polen ile sayılar bulan Milli Takımımız, teknik molaya 3 sayı farkla 12-9 önde girdi. Molanın ardından Milli Takımımız servis karşılamakta zorlanınca, etkili hücumlarla üst üste sayılar bulan Bulgaristan 12-12´de eşitliği yakaladı. Sonrasında üst üste sayılar bulan ve az hata yapan Bulgaristan, Milli Takımımızın iyi başladığı seti 21-13 kazanarak durumu 2-0 yaptı.  

Üçüncü sete etkili bloklarla başlayan Millilerimiz, Fatma´nın kullandığı servisleri de sayıya çevirince, 4-1 öne geçti ve Bulgaristan´ın Antrenörü Marcello Abondanza mola hakkını kullandı. Molanın ardından Bulgaristan, Vasileva ile sayılar bulmaya başladı ve 8-6´da farkı 2´ye indirdikten sonra 8-8´de eşitliği yakaladı. Eşitliğin ardından az hata yapan Milli Takımımız, teknik molaya 12-9 önde girdi. Molanın ardından taraftar desteğiyle oyundan düşmeyen ve rakibi karşısında neredeyse hatasız oynayan Millilerimiz 16-11 öne geçince, Bulgaristan mola hakkını kullandı. Mola sonrası serviste etkili olan ve sayılar bulan Bulgaristan, durumu 17-14 yapınca Mehmet Bedestenlioğlu bu setteki ilk mola hakkını kullandı. Molanın ardından servis karşılamakta zorlanan ve hücumda sayı üretemeyen Millilerimizi, Bulgaristan 19-19´da yakaladı. Büyük çekişmeye sahne olan setin sonunda Fatma ve Polen ile sayılar bulan Millilerimiz, seti 26-24 kazanarak durumu 2-1 yaptı.

Dördüncü setin başlarında iki takım da karşılıklı sayılar buldu. Ancak teknik mola öncesi Vasileva´nın hücumlarını Millilerimiz durduramayınca, Bulgaristan teknik molaya 4 sayı farkla 12-8 önde girdi. Molanın ardından Fatma´nın kullandığı servisleri Polen ile iyi değerlendiren Milli Takımımız, 14-14´de eşitliği yakaladı. Eşitlik sonrası Büşra ve Gamze ile iyi blok yapan ve Fatma ile sayı üreten Millilerimiz, Büşra´nın son sayısı ile seti 21-18 kazanarak, maçta durumu 2-2 yaptı.

Son sete iyi servis atarak başlayan ve Polen ile sayılar bulan Milli Takımımız, 5-1 öne geçti. Daha sonra, Serpil´in defanstan çıkardığı toplara Polen ve Birgül iyi hücum etti ve Millilerimiz saha değişimine 8-4 önde girdi. Saha değişiminin ardından iyi servislere devam ederek rakibe hücum şansı tanımayan Millilerimiz, Büşra ile de etkili oyununu sürdürdü. Seti de 9 sayı farkla 15-6 kazanan Milli Takımımız 2-0 geriye düştüğü maçı 3-2 kazanmasını bildi.

Karşılaşma sonrasında Milli Takımımızdan Polen 23 sayıyla en skorer oyuncu olurken, onu 11 sayıyla Fatma takip etti. Bulgaristan´da ise en skorer oyuncu 17 sayıyla Vasileva olurken, ikinci 16 sayıyla Rabadzhieva oldu.

Maç sonrasında Antrenörümüz Mehmet Nuri Bedestenlioğlu, "Bulgaristanın tam takım olarak geldiği ve favori olduğu bir turnuvada, 2-0 geriden gelerek yenmeyi başardık. Bizim için esas olan finale gitmektir. 12 tane daha maç oynayacağız. 12 maç üzerine bir de final oynarsak çok daha güzel olacak. Önce final hakkını elde etmemiz lazım.Şu anda bu ayağı final hakkı elde etme adına iyi değerlendirdik. Verilen mücadeleden ve kızların geri dönüşlerinden dolayı mutluyum. Yeni açılan bir salonda bu kadar dolu seyirci karşısında oynamak bizi çok mutlu etti. Artık hesap yapma zamanı. Önümüzdeki ayakta daha dengeli oynayacağız. Aldığımız sonuçlardan dolayı çok mutluyuz" açıklamasında bulundu.

Avrupa Ligi A Grubu'nun 3. Gün ilk maçında ise Macaristan ile Romanya karşı karşıya geldi. Macaristan, Romanya´yı 21-18, 21-17, 13-21 ve 21-17'lik setlerle 3-1 mağlup etti.

 

Türkiye:3 - Bulgaristan:2

Salon: TVF Cengiz Göllü Voleybol Salonu

Hakemler: Blaz MARKELJ (Slovenya), Mirjana GALIC (Bosna Hersek)

Türkiye: Asuman(2), Fatma(11), Dicle Nur(-), Polen(23), Birgül(4), Büşra(10), Serpil(L), Gamze(2), Gözde(4), Özgenur(4), Buse(-), Dilara(-)

Bulgaristan: Ruseva(7), Kitipova(9), Rabadzhieva(16), Zarkova(9), Karakasheva(-), Vasileva(17), Filipova(L), Nikolova(-), Nenova(1), Koleva(1), Koeva(1)

Setler:  7-21, 13-21, 26-24, 21-18, 15-6

Süre:  91 dakika (14´, 17´, 26´, 22´, 12´)

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN