Cezmi Or Kupası Düzenlendi

1946 yılından bu yana aralıksız yapılan ve dünyanın en köklü atletizm yarışmalarından olan Cezmi Or Kupası, 68'inci yılını İstanbul kutladı.

PAYLAŞ
Spor Maraton -

TAF TV'den canlı yayınlana yarışmalarda bir miting rekoru yenilenirken, bir de Türkiye rekoru kırıldı. Henüz 24 yaşında iken yaşama veda eden rekortmen sprinterimiz Cezmi Or’un anısına düzenlenen Cezmi Or Kupası, 68’inci kez koşuldu. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa madalyalı birçok atleti İstanbul’da buluşturan yarışmalarda 19 ülke bayrağı dalgalanırken, 39’u yabancı, 94 sporcu mücadele etti. Yarışlarda 27 kadın, 28 erkek Türk sporcu piste çıkarken, 16’sı kadın, 23’ü de erkek yabancı sporcu 68’inci yıl heyecanında yer aldı.

Organizasyonu izleyenler arasında Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekilleri Hüseyin Özdemir ve Ergüder Uzun, Yönetim Kurulu üyeleri İpek Özgüden Özen ve Aycan Kurtcan, Genel Sekreter Nihat Doker, atletizmin duayenlerinden Selahattin Yıldız ile çok sayıda sporsever vardı.

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından faaliyete geçen TAF TV’den canlı olarak yayınlanan 68. Cezmi Or Kupası, 9 branşta mücadelelere sahne oldu. Erkek atletler 100 metre, 400 metre, 1500 metre, yüksek atlama ve cirit atma branşlarında piste çıkarken, kadınlar 100 metre, 400 metre, 1500 metre ve uzun atlama dallarında yarıştı.

Enka Spor Kulübü Sadi Gülçelik Spor Sitesi’nin ev sahipliği yaptığı yarışmaların açılış seremonisinin ardından Türkiye Atletizm Federasyonu Başkan Vekili Hüseyin Yıldırım, Cezmi Or’un anısına düzenlenen yarışmalarda dünyanın önemli dereceler elde etmiş atletlerinin her yıl bir araya geldiğini belirtirken, yarışmaları izleyen sporseverlere teşekkür edip, mücadele edecek sporculara da başarılar diledi.

Cezmi Or’un Kulvarı, Kırmızı Karanfiller Konuldu

68. Cezmi Or Kupası’nın açılış töreninin ardından iki seri koşulan erkekler 100 metre yarışlarında Cezmi Or’un yarıştığı kulvarlar, kırmızı karanfillerle süslendi. 100 ve 200 metrede rekorlarla adını Türk atletizm tarihine altın harflerle yazdıran, ancak genç yaşta yaşama veda eden rekortmen sprinterimizin yarıştığı 4 numaralı kulvara, Türkiye Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Ergüder Uzun, Yönetim Kurulu üyeleri İpek Özgüden Özen ve Aycan Kurtcan ile Genel Sekreter Nihat Doker tarafından kırmızı karanfiller konuldu.

Kupanın Galibi Grimes

Cezmi Or’un branşı 100 metrede yapılan ‘kupalı’ mücadeleyi, ABD’li Mickey Grimes kazandı. Seçmelerde ikinci seride piste çıkan 36 yaşındaki Grimes, 10.52 ile koştuğu 100 metreyi finalde de 10.41 ile ilk sırada tamamladı. Saniyenin yüzde 12’si kadar ABD’li atletin arkasında kalan Türkiye şampiyonu İzzet Safer 10.53’lük derecesiyle ikinci oldu. Üçüncü sıra ise 10.62’de varış çizgisine gelen Büyük Britanyalı Leevan Yearwood’un oldu.

400 metre erkekler yarışını Cezmi Or Kupası’nın ilk Trinidad ve Tobagolu sporcusu Jarrin Solomon kazandı. Geçtiğimiz yıl ülkemizde düzenlenen Dünya Salon Şampiyonası’ndan üçüncülük ile ayrılan Solomon, yarışı 45.83’lük derecesiyle kazanırken, yarışma rekorunun 0.07 saniye uzağında bir performans sergiledi. Ukraynalı Vitaliy Butrym 46.63 ile ikinci olurken, 46.73’te varış çizgisine gelen Polonyalı Rafal Omelko da üçüncü oldu.

1500’de Yarışma Rekoru Kırıldı

Erkekler 1500 metre yarışını Letonyalı Dmitrijs Jurkevics kazandı. 26 yaşındaki atlet, 3:41.27’lik derecesiyle Yunan Nikos Vouzis’e ait 23 yıllık yarışma rekorunu kırdı. Yarışta ikinci olan Rumen Ioan Zaizan da 3:42.45’te varış çizgisine gelirken, eski rekordan daha iyi bir derece elde etti. Üçüncü sıra ise Süleyman Bekmezci’nin oldu. 18 yaşındaki atletimiz, yarışın son bölümlerindeki temposuyla 3:45.03’lük derece elde etti.

5 sporcunun yer aldığı yüksek atlama mücadelesini İtalyan Marco Fassinotti, 2.24’lük derecesiyle kazandı. Rus Vadim Vrublevskiy’nin 2.24 ile ikinci olduğu yarışta, Serhat Birinci 2.21 ile üçüncü sırayı aldı.

Cezmi Or Kupası’nın tek atma dalı olan cirit atma yarışında birincilik Rus atletin oldu. 75.01 ile ilk sırayı alan Aleksey Tovarnov’un 7 santim gerisinde kalan Özbek Bobur Shokirjonov ikinci, Belçikalı Timothy Herman da 73.42 ile üçüncü sırayı aldı.

Kadınlar 100 Metrede Nimet ‘Rüzgarı’

Kadınlar 100 metre yarışının favorileri arasında yer alan Nimet Karakuş, iki kez çıktığı pistte performansı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 20 yaşındaki atletimiz serilerde 11.62 koşarak finale kalırken, 11.71 ile Nevin Yanıt’a ait 23 yaş altı rekorunu kırdı. Finali kazanan Ukraynalı Viktoriya Pyatachenko’nun 0.01 saniye arkasında ikinci olan Nimet, +4.3 m/sn’lik rüzgar ile 11.29 koştu. Yarışın üçüncüsü ise 11.37 koşan Rus Olga Belkina oldu.

Ukraynalı Daryna Prystupa’nın 52.69 ile birinci olduğu kadınlar 400 metre yarışında Bulgar Vanya Stamblova 53.18’lük derecesiyle ikinci oldu. Atletimiz Elif Yıldırım ise 53.47 ile varış çizgisine üçüncü sırada geldi.

Kadınlar 1500 metre yarışını ise atletimiz Esma Aydemir 4:14.23’lük derecesiyle kazandı. Belaruslu Natallia Kareiva’nın 4:15.97 ile ikinci sırayı aldığı yarışta bir diğer atletimiz Elif Karabulut 4:17.18 ile üçüncü sırada finiş gördü.

Emel Güngör Hızlı Döndü

Uzun sakatlık sürecinin ardından İzmir’deki Türkiye Şampiyonası’nda birincilik ile pistlere dönen Emel Güngör, 68. Cezmi Or Kupası’nın uzun atlama mücadelesinden de zaferle ayrıldı. Altı hakkının ikisinde başarılı atlayış gerçekleştiren Emel, beşinci hakkındaki 6.24’lük derecesiyle ilk sırada yer alırken, bu yılki en iyi derecesini de yineledi. Katılan 10 atletten sekizinin altı metreyi geçtiği yarışta Rus Irina Ilyina 6.23 ile ikinci olurken, 6.17 atlayan Bulgar Milena Mitkova da üçüncü oldu.

40 Bin TL’yi Bulan Ödül Dağıtıldı

68. Cezmi Or Kupası’nda her branşta ilk üç sırada yer alan atletler nakit ödül elde ederken, branşını kazanan her atlet pistten 700 Dolar ile ayrıldı. Atletleri, en iyi performanslarını ortaya koymalarına teşvik eden ödül sistemi çerçevesinde IAAF Puan Tablosu’na göre yapılan sıralamanın zirvesindeki atlet 2.500 Dolar’ın sahibi oldu.

Türk atletler için yapılan ayrı sıralamada ise en yüksek puanı elde eden atlet 1.000 Dolar ile ödüllendirildi.

Cezmi Or Kupası’nda yarışma rekorları ile büyükler kategorisindeki Türkiye rekorları da ayrıca ödüllendirildi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN