Bilic'ten Olay Sözler!

Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Biliç, takım kaptanının kim olacağına henüz karar vermediğini belirterek, 'Kesin kararı, İstanbul'a döndüğümde vereceğim' dedi.

PAYLAŞ
Spor Maraton -


Avusturya'nın Lienz kentinde yeni sezona hazırlık çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ın Hırvat teknik direktörü Biliç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hedeflerini anlattı.

Kamp boyunca yaptıkları hazırlık maçlarında,Fernandes'in takım kaptanı olarak sahaya çıkması ve bunun da spor çevrelerinde "Beşiktaş'ın yeni kaptanı Fernandes" şeklinde algılanmasıyla ilgili Biliç, "Fernandes'in kaptanlığı kesin değil. İstanbul'a döndüğümüzde takımın kıdemli futbolcularıyla konuşup tüm futbolcuların da kabul edeceği bir kişiyi kaptan belirleyeceğim" diye konuştu.

- Eneramo'nun transferi

Yeni transfer Eneramo'yu, yönetime kendisinin önerdiğine ilişkin basında çıkan haberlere tepki gösteren Biliç, "Eneramo'yu yönetim buldu, benim de fikrimi sordular. Ben de kendisinin maç ve antrenman görüntülerini bulup inceledim. İyi bir futbolcu olduğunu yönetime bildirdim ama hiçbir zaman bu oyuncuyu mutlaka istediğimi söylemedim" ifadelerini kullandı.

Teknik direktör olarak görevinin, takımı çalıştırmak ve eksiklikleri yönetime bildirmek olduğunu hatırlatan Hırvat teknik adam, "Takımda hangi mevkide eksiklik var, nasıl bir oyuncuya ihtiyaç duyduğumu yönetime iletirim. Bu konuda şef benim. Ancak transfer edilecek oyuncu konusunda kulüp başkanı ve yönetim kurulu yetkilidir. Yani şef başkandır" diye konuştu.

- Beşiktaş'a gelme kararını nasıl verdi?

Hırvatistan Milli Takımı'nı 6 yıl çalıştırdıktan sonra hayatında bir değişiklik yapmak istediğini ve İngiltere'ye gitme kararı aldığını söyleyen Biliç, sözlerine şöyle devam etti:

"İngiltere'de teknik direktörlük kariyerimi sürdürmek, tek hedefim haline gelmişti. Yakın arkadaşlarımla hatta futbolcularla bile konuşuyordum. Ancak İngiltere'ye gitme hayalini kurduğum günlerde Hırvatistan Milli Takımı ile İstanbul'a gelip Türkiye ile play-off maçı oynadık ve 3-0 kazandık. Maçtaki o muhteşem atmosfer, taraftarların 90 dakika boyunca yaptıkları muhteşem tezahürat... Daha önceden de tanıdığım İstanbul'un ve Türkiye'nin tarihi ve kültürel dokusu beni çok etkiledi.

Maç dönüşü yakın arkadaşlarıma ve futbolculara İngiltere'ye gitmekten vazgeçtiğimi ve Türkiye'ye gitmek istediğimi söyledim. Beşiktaş'a gelme kararım böyle başladı."

- Türkiye ile Hırvatistan arasında çok benzerlik var

Türkiye ile Hırvatistan arasında aile yaşantısı, insan ilişkileri ve mantalite bakımından çok benzerlikler bulunduğunu anlatan Biliç, bu nedenle Beşiktaşlı futbolcularla buluşmasında herhangi bir sürprizle karşılaşmadığını dile getirdi.

Tarihte Osmanlı'nın Hırvatistan'a kadar geldiğini, hatta Viyana kapılarına dayandığını hatırlatan Biliç, Hırvatistan kültürü ve dilinin Osmanlılardan etkilendiğini söyledi. Bu yüzden Beşiktaşlı futbolcuların mantalite bakımından Hırvat futbolculardan hiç farklı olmadığını, hatta takımdaki yabancı oyuncuların çoğunun güneyli olduğu için benzerlik gösterdiğini vurguladı.

Futbolcularıyla arasında sevgi ve saygıya dayalı bir ilişki olduğunu belirten Biliç, şöyle devam etti:

"Ancak kendileri fikirlerini özgürce bana anlatırlar. Sandığınız gibi aramızda askerliktekine benzer ast-üst ilişkisi yok. Hırvatistan'da olduğu gibi Türkiye'de de yeni nesil artık daha özgür. Arıtk benim gençlik yıllarımda olduğu gibi şimdiki gençler büyüklerinin söylediklerini sorgulamadan kabul etmiyorlar. Hem Hırvatistan'da hem de Türkiye'de yeni bir gençlik var."

- "İsveç veya Danimarka'ya gelmediğimin bilincindeyim"

Biliç, Beşiktaş taraftarı ve Çarşı Grubu'yla ilgili ise "Beşiktaş'a gelmeye karar verdiğim de İsveç veya Danimarka'ya gitmediğimi biliyordum. Türkiye'deki futbol seyircisi Hırvat seyirciden pek farklı değil. Kazandığınız zaman sizi kahraman ilan ederler. Kaybettiğinizde ise bir anda hain... Bu, Türkiye'de de Hırvatistan'da da böyle. Benim görevim Beşiktaş'ın yeni sezonda az gol yiyerek galip gelmesi . Bunun için çaba harcayacağım" değerlendirmesinde bulundu.

- "Kesin hedef koymak istemiyorum"

Beşiktaş'a kısa bir süre önce geldiğine işaret eden Biliç, yeni sezon için kesin bir hedef koymak istemediğini söyledi. Biliç, "Şimdiden bir hedef koymak istemiyorum. Şu andaki hedefim, yeni sezonda az gol yemek ve kazanmak olacak" dedi.

Avusturya'da uzun süredir kampta olduklarını hatırlatan Biliç, her gün çift antrenman yaptıklarını, kamp süresini de uzatarak hazırlık maçı sayısını 6'ya çıkardıklarını söyledi. Hazırlık maçı da olsa kazanmak için sahaya çıktıklarını belirten Biliç, kazanmanın futbolcuları motive ettiğini vurguladı.

Slaven Biliç, şunları kaydetti:

"Hazırlık maçlarında futbolcuların iyi yönleri kadar hatalarını da görüyor ve bu hataları bir sonraki antrenmanda telafi etmeye çalışıyorum. Avusturya'daki hazırlık kampı bizim için çok yararlı oldu. Buradaki antrenmanlar ve hazırlık maçlarında kazandığımız deneyimi lig maçlarına aktararak yeni sezonda başarılı olmayı hedefliyoruz.

Şu anda şu mevkide yeni bir oyuncuya ihtiyaç duyduğumu kesin olarak söyleyememem. Kamp bittikten sonra sakatlıkları devam eden oyuncularımızın durumunu da dikkate alarak yeni bir değerlendirme yapacağım ve takımda ihtiyaç duyduğum oyuncu veya oyuncuları yönetime bildireceğim."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN