Aysal'dan Bomba Açıklamalar!

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Emirates Cup'ı izlemek için gittiği İngiltere'de bomba gibi açıklamalar yaptı.

PAYLAŞ
Spor Maraton -

Fotomaç'ın haberine göre; TFF'nin 6+0+4 yabancı kararı ile önlerini kestiğini belirten Aysal, bu federasyonu Fenerbahçe'nin oluşturduğuna dikkat çekti. İşte Ünal Aysal'ın gündem oluşturacak röportajı:

Sezona kupa ile başladınız...

Kupayı kazanmaktan ziyade beni Galatasaray'ın yurdışı başarıları ilgilendiriyor. Biz portföyümüze ne kadar çok yurt dışında başarı koyarsak hedeflerimize daha çabuk gideriz. Gayet tabii Türkiye'de de başarılı olmamız lazım. Ama ben geldiğimizden beri söylüyorum, bizim asıl hedefimiz yurt dışı başarılar.

Emirates Cup'a nasıl katıldınız?

Bizim önceki programımız Amerika'da bir turnuvaya katılmaktı. Hatta ben New York'a gittiğimde bunun konuşmalarını da yapmıştım. Sonra Emirates teklifi geldi. Bu teklif gelince hocamız, Amerika'da oynamayı çok istemesine rağmen orası daha yorucu olur diye düşünerek Emirates'e de hiç katılmadığımız için bu kupaya katıldık. Bu kupanın da bir prestiji var. Aslında fena da olmadı. Çok yorulmadık, tecrübe oldu. Kupayı da aldık, çok güzel oldu.

"Arsenal'in Bile Zaafı Var"

İkinci Arsenal zaferi size nasip oldu...

Evet, onların bize karşı bir şanssızlığı var. (Gülerek) Hediye değişimi maç başlamadan önce yapıldı. Ben Arsenal başkanına 'İyi ki bu hediye değişimini şimdi yapıyoruz yoksa maçtan sonra birimizin suratı asık olur' dedim. Kendisi de 'Yok olmaz. Yine gülerek yapardık kutlamayı' dedi. Ama maçtan sonra baktım sayın başkanın suratı bayağı asıktı.

Yönetimdeki değeşiklik iyi mi oldu?

Eski yönetimdeki arkadaşlar da pırıl pırıl insanlardı. Bu değişikliği neden yaptığımı biliyorsunuz. Şu anki kurumsallaşma yapısını kurup oturmasını istiyorum. Başkanlara, yöneticilere bağımlı kalmadan işlerin yürümesi lazım. Kim gelirse gelsin Galatasaray'da hazır ve yürüyen bir sistem bulması lazım. Yetki süremiz bir sene, başkanlık süremiz üç yıl. Bir yıl sonra Genel Kurul'a gidip yetki süremizi uzatmak için talepte bulunacağız.

"İyi Yerli Bulsam Almaz Mıyım"

Ödemeler yoluna girdi mi?

Hepsi yolunda gidiyor. Ben başkan olduğumdan beri personel maaşı ayın 28'inde hesaplara yatıyor. Kendi şirketimde yaptığımı burada da yapıyorum. Öncelik personelin, sonra futbolcular ve diğer sporcular. Onlar emeklerinin karşılığını alsınlar ki iyi hizmet etsinler. İlk geldiğimde şunu söylemiştim 'Nakit yokken nakit akışı programı yapılır mı!'. Fakat sonra nakti yarattık. Şimdi nakit akış tablomuz var. Önümüzde 3-5 yıllık nakit akış tablosu hazır. Biz bütçeye çok önem veriyoruz.

Transferde bütçeyi zorlamadınız bu yıl...

Transferde bu sene daha az para harcadık. Ama bunun bütçemizdeki kısıtlamayla ilgisi yok. Sadece yabancı futbolcu kısıtlamasından dolayı transferde durduk. İçerde değerli Türk oyuncular bulsam almaz mıyım? Parasını verir alırım. Yabancı sıkıntısı çıkmasa samimi söylüyorum biz Carlinhos'u da Farfan'ı da hatta Nani'yi de bitirme aşamasına getirmiştik. Onlar da bu iş uzayınca rahatsız oldular. Wellington hazırdı, onu da alamadık. Melo'yu almamıza rağmen onu da alacaktık. Büyük takımlarda her yerin alternatifi kaliteli olmalı. Madem dünya çapında olmak istiyoruz bu özveriyi yapmak zorundayız.

"Hiçbir Başarı Cezasız Kalmaz"

6+0+4 en çok sizi mi vurdu?

Yüzde yüz bizi vurdu. Tabii ki başka takımları da vurmuştur. Bu karardan dönülecekse hemen dönülmeli. Yoksa görevi kötüye kullanmaktan insanlara hesap vermek zorunda kalırlar.

Fenerbahçe'nin TFF'nin aldığı kararlarda etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Şimdi bakın; bu federasyonun kuruluş dönemini hatırlayın. Bütün kurulların tayinlerini Fenerbahçe yaptırmış. Galatasaray'dan bir tek kurul üyesi yok içerde. Kaldı ki Sayın Demirören geldiği gün içerde çalışan profesyonelleri Galatasaraylı bulduğu için dışarı çıkardı. İlk icraatı bu oldu. Şimdi her şeyin sorumlusu olarak onları göstererek hedef tahtası yapıyorlar. Lutfi de, Ebru da o kadar profesyoneller ki oradaki elbiseleri neyse ona göre hareket ederler. Yukardan aldıkları talimatları yerine getirdiler sadece. Zaten bizim camiamızda böyle şeyler yapılmaz.

G.Saray'ın en başarılı başkanları arasına girdiniz...

İnşallah sonu iyi olur. Galatasaray'da bir deyim vardır; 'Hiçbir başarı cezasız kalmaz'. İnşallah sonum öyle olmaz (Gülerek)

Pişman olduğunuz şey var mı?
Aslında bire bir pişman olacağım bir şey olmadı. Ama hâlâ bir şeyden rahatsızım, benim kurumsallaşma için koyduğum süreç yavaş yürüdü. Benim gibi bir adamın bu işi çoktan halletmesi gerekirdi.


Transferde sürpriz olacak mı?
Şu anda yapılacak transfer benim için de sürpriz olur. Çünkü önümüz kapalı. Ben parayı yaratırım, bu konuda sıkıntı yok. Ancak bu federasyonla bu iş olmayacak gibi. Federasyonun değişme zamanı çoktan geldi geçti bile. Çünkü onlar bir görevle geldi buraya. Bizi yönetmek için değil bir krizi yönetmek için geldiler ve o krizi yönetemediler. Önümüzdeki günlerde UEFA'dan kötü bir haber gelirse federasyon
hemen istifa etmeli.

"Yıldırım'la Artık Yan Yana Oturmam"
Süper Kupa finalinde Aziz Yıldırım ile yan yana oturmak istemiyorum. Çünkü taraftarlara kötü örnek oluruz. Kayseri'de birbirimize yaklaşım gösteremeyeceğimiz için hoş bir görüntü olmaz. Eğer yan yana oturmak zorundaysak, ben o maça gitmem. Oradaki protokolün bir düzenleme yapması lazım. Bu konuda bir ricada bulunacağım. Zaten Aziz Bey'in 'Ben o renklerden nefret ediyorum' sözlerinden sonra bir uzlaşma imkanı kalmamış gibi görünmüyor. Bu yüzden kendisi ile yan yana oturmak çok zor, oturmam da. Eğer yetkililer bizi yan yana oturtmazsa maça giderim ama önlem alınmayacaksa G.Saray-F.Bahçe ilişkilerini daha kötüye sokmamak için bu finale gitmem

"Yönetim Değişirse Düzelir"
G.Saray ve F.Bahçe camiaları arasında ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Şu anki yönetim değişirse ilişkilerimiz daha iyi olur. Gayet tabi rekabet var ama bu düşmanlık değil. Biz hasım değiliz, rakibiz. Aslına bakarsanız menfaatlerimiz de aynı. Bu iki kulüp aralarında bir anlaşma zemini bulursa; hem Türkiye hem de dışarıda başarılı olurlar. Ama ben geldiğimden beri yaşadığım şey Fenerbahçe Kulübü'nün 10-15 senedir tatbik ettiği hasımlıktan doğan başarı yöntemi. Yani 'Galatasaray'a ne kadar vurursak önümüz o kadar açılır', bu yanlış. Spor bana göre dostluk için var. Mesela spor Amerika ile Çin arasında duvarları yıkmayı başaran tek şeydir. Bir pinpon maçıyla düşmanlık bitti.

"Terim İstediği Sürece Kalır"
Fatih Terim ile iki sene önce birbirimize yabancıydık. Hoca beni, ben de onu tanımıyordum. İkimiz de bir risk aldık. Hoca benim teklifime 'evet' derken bir risk aldı. Çünkü tanımadığı bir başkanla çalışacaktı. Ben de aynı şekilde. Ama iki sene içinde birbirimizi tanıma imkanı bulduk. Bu ikimize de güven verdi. Samimi olarak söylüyorum ben Fatih hocaya sonuna kadar güveniyorum. Kendisi ile 1-2 sene değil başkan olduğum sürece kendisi de istediği sürece kalır. Ama ayrıca bir yanlışlığımız oldu. Biz aramızda bire bir konuşmak yerine başkaları aracılığı ile konuştuk. Çünkü Galatasaray'da bu işler hep böyle yürümüş. Ama baktım ki bu yöntem iyi değil bunu değiştirip direkt iletişime geçtim. Bu da iyi oldu. Birbirimizi daha iyi anladık. Hoca da benim bir art niyetim olmadığını gördü. Benim tek istediğim başarı. Burada devamlı kalacak değilim.
Öyle tek adam olma derdim yok.

"Arda'yı Bırakmıyorlar"
Arda Turan'ın transferi şu an çok zor görünüyor. Çünkü kulübü bırakmak istemiyor ve anlaşması var. Arda gelmek ister mi bilemem ama G.Saray olduğunda Arda 'hayır' demez, buna inanıyorum. Atletico Madrid başkanı ile aram çok iyi ama takımın hocası Arda'yı bırakmıyor.

"Biz Stadı Versek Bile F.Bahçe Vermeyecekti"
Bakın Madonna bir defalık bir işlemdi, kiralama işi değildi. 7-8 maç oynanacak yer kiralama işlemine gider. Beşiktaş'a stadı vermem için tüzüğe göre genel kuruldan izin almam şarttı. Derdimi Fikret Orman'a anlattım. Sanırım başkan bu olayı Madonna ile Birleştirip inandırıcı bulmadı.Ayrıca bana söylenen şuydu; Fenerbahçe stadında 8-9 maç oynanacaktı. Ama biz F.Bahçe kulübünden böyle bir duyum almadık yani biz kabul etsek bile onlar kabul etmeyecekti.

"Arena'nın Çim Sorununu Çözeceğiz"
Fatih Terim'in Türk Telekom Arena için İngiltere'den çim getirdiği doğru. Ama sorun bizde daha değişik. Şu ana kadar karşıma 6 rapor geldi. Ben de neredeyse bu işin eksperi oldum. Neticede baktığımız zaman drenajda bir sorunumuz vardı. Geçen sene bunu hallettik. 60-65 santim aşağı indik. Üstüne de halı kaplattık. Ama halının kaplama zamanı ters bir zaman olduğu için kökleri tutmadı. Bu sene tutması kesindi ama saha 15 maç 5 antrenman görünce buna dayanamadı. Bizim sorunumuz çim değil çimin bakımı. Birinci sorun çatımızdan kaynaklanıyor, havalandırma sorunu. İkinci sorun ise ışıklandırma. En önemlisi çatıdan havalandırma sorununu çözmemiz gerek. Normal. güneş ışığını almak için bu sorunu da çözeceğiz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN